Na czym polega dalekowzroczność u dzieci? Objawy i leczenie
Dalekowzroczność jest jedną z najczęstszych chorób oczu u dzieci. Dlatego dobrze jest, aby rodzice posiadali wszystkie właściwe informacje, aby wiedzieli, co robić i jak leczyć.
Co to jest dalekowzroczność i jak wpływa na wzrok dzieci?
Dalekowzroczność to wada, która powstaje, gdy obraz jest ogniskowany za siatkówką, gdy jest oświetlany przez promienie słoneczne, co powoduje, że wydaje się zamazany. Dzieci cierpiące na tę chorobę doskonale widzą na odległość, ale źle widzą przedmioty znajdujące się blisko. Może to być spowodowane zmianami w rogówce, w soczewce krystalicznej lub w odległości gałki ocznej od przodu do tyłu oka.
Jak powstają problemy z ostrością związane z dalekowzrocznością?
Gdy rogówka lub soczewka nie są całkowicie gładkie, promienie słoneczne nie załamują się tak, jak powinny, co powoduje zamazanie obrazu świata zewnętrznego. Dzieje się tak jednak tylko w przypadku bliskich obrazów. Aby widzieć prawidłowo i wyraźnie, należy zmrużyć oczy, co powoduje, że światło staje się ciemniejsze i nadaje obrazowi lepszy kształt.
Od jakiego wieku u dzieci występuje dalekowzroczność?
Wszystkie dzieci rodzą się z dalekowzrocznością, ponieważ jest to zjawisko fizjologiczne. Wraz z wiekiem dzieci oko powiększa się, więc dalekowzroczność jest korygowana. Zdarzają się jednak sytuacje, w których mimo zwiększenia rozmiarów oka nie dochodzi do prawidłowej akomodacji, oś przednio-tylna oka nie rośnie wystarczająco lub soczewka krystaliczna nie wygładza się całkowicie i nadwzroczność pozostaje obecna. Podobnie jak w innych przypadkach, konieczne jest zbadanie, czy dziecko ma problemy ze wzrokiem.
Możliwe zagrożenia i powikłania związane z dalekowzrocznością
Nieleczona nadwzroczność może powodować pewne komplikacje lub ograniczenia w życiu codziennym, wśród których można wymienić następujące dolegliwości:
- Zmęczenie oczu – może prowadzić do ciągłych bólów głowy.
- Skrzyżowane oczy (zez) – są wynikiem wyczerpania mięśni oka w wyniku dalekowzroczności, co powoduje, że źrenica zwraca się w kierunku nosa. Należy je skorygować za pomocą specjalistycznych soczewek.
- Obniżona jakość życia – z dalekowzrocznością wiąże się problem polegający na tym, że nie można efektywnie wykonywać codziennych czynności bez ciągłego korygowania wzroku w celu szybkiego ustawiania ostrości obrazów.
Jakie są najczęstsze przyczyny dalekowzroczności?
Dalekowzroczność wynika z dwóch przyczyn, które mają związek z anatomią oka i sposobem, w jaki światło dostaje się do oka.
- Stan rogówki
Gdy rogówka i soczewka są uszkodzone, promienie słoneczne nie przechodzą przez nie lub nie załamują się prawidłowo, co powoduje, że przedmioty lub obrazy znajdujące się przed nimi nie są skupione i wydają się zamazane.
- Krótka gałka oczna
Kiedy gałka oczna jest krótka, promienie słoneczne przechodzą przez gałkę oczną, przechodząc przez siatkówkę i powodując, że przedmioty i obrazy są rozmazane, są jedynie rysowane przed okiem, ale nie skupiają się.
Główne objawy dalekowzroczności u dzieci
Chociaż dzieci zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, że mają zaburzenia wzroku, mają objawy, które najczęściej przejawiają się w postaci trudności rozwojowych.
- Jedno oko zwrócone do wewnątrz
Dzieje się tak z powodu zmęczenia mięśni, które nadają kierunek ruchowi oka. Stała siła używana do ustawiania ostrości powoduje ich wyczerpanie i źrenica zwraca się do wewnątrz.
- Częste bóle głowy
Dzieci z dalekowzrocznością muszą stale skupiać wzrok, aby zobaczyć przedmioty znajdujące się przed nimi, co prowadzi do zmęczenia oczu, a w konsekwencji do częstszych bólów głowy.
- Swędzenie i kłucie
Zmęczone oko traci wilgoć, co wzmaga łzawienie i swędzenie. Dopóki dalekowzroczność nie będzie leczona tak, jak powinna, oczy będą z dnia na dzień coraz bardziej zmęczone.
- Niewyraźne widzenie
Niewyraźne widzenie jest główną cechą charakterystyczną i podstawą problemu dalekowzroczności. Problem zostanie rozwiązany, gdy tylko podejmie się odpowiednie leczenie.
- Słabe wyniki w nauce
Wiele dzieci osiąga słabe wyniki w szkole z powodu problemów ze wzrokiem podczas nauki. Dalekowzroczność stanowi problem podczas pisania lub identyfikowania przedmiotów, które są często używane w szkole.
Jakie są najlepsze metody korekcji dalekowzroczności u dzieci?
Najlepszym sposobem leczenia dalekowzroczności są dziecięce okulary korekcyjne, a ich dobór zależy od stopnia dalekowzroczności każdego dziecka. Ma to na celu przeciwdziałanie małej krzywiźnie rogówki lub małej długości oka.
Innym sposobem leczenia dalekowzroczności jest chirurgia refrakcyjna, ale tylko w przypadku umiarkowanej dalekowzroczności. W przypadku zabiegów chirurgicznych dąży się do nadania rogówce odpowiedniej krzywizny, aby zapobiec złemu załamywaniu się światła. Ten rodzaj leczenia musi być w pełni zalecony przez okulistę dziecięcego.
Ważna jest również dbałość o wzrok, unikanie zbyt długiego przebywania na słońcu i, jeśli to możliwe, noszenie okularów ochronnych podczas ustalania właściwego sposobu leczenia dalekowzroczności.
Im wcześniej dziecko zostanie zbadane przez okulistę dziecięcego, tym lepsze będzie jego leczenie. Nie ma określonego wieku, w którym dziecko powinno być zbadane przez okulistę, więc jeśli jakiś objaw nie wydaje Ci się normalny, powinieneś szybko udać się do okulisty.