Przekładnie ślimakowe – kierunek przepływu mocy ma istotne znaczenie
Przekładnie ślimakowe stosowane w motoreduktorach ślimakowych są obecnie najczęściej stosowanymi urządzeniami napędowymi w różnych gałęziach przemysłu. Reduktory ślimakowe dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu cieszą się coraz większą popularnością. Do czego służą i gdzie się je najczęściej wykorzystuje?
Przekładnie ślimakowe – duża redukcja przy niewielkiej sile mocy
Obecnie najpopularniejszym typem motoreduktorów stosowanych w Polsce są motoreduktory ślimakowe z przekładnią ślimakową. Użyte w nich przekładnie posiadają dużo korzystniejsze warunki przenoszenia dużych obciążeń.
Przekładnie ślimakowe pełnią funkcję zmiany momentu obrotowego jednocześnie zmieniając liczbę obrotów. Ten rodzaj elementu napędowego posiada większą ilość zębów, a w przeciwieństwie do walcowej przekładni śrubowej, zetknięcie zębów jest liniowe, a nie punktowe. Przekłada się to na uzyskanie przełożenia 100:1 i więcej nawet przy jednostopniowej przekładni.
Urządzenia te wyróżniają się prostą i lekką konstrukcją oraz łatwym montażem w różnych pozycjach.
Budowa przekładni ślimakowej
Przekładnie ślimakowe, to tak zwane przekładnie zębate o prostopadłych osiach leżących w dwóch płaszczyznach. Posiadają one dwa elementy o różnej budowie, które doskonale ze sobą współpracują.
Tymi komponentami są:
- Ślimacznica inaczej zwana kołem ślimakowym
- Ślimak, czyli wirnik śrubowy
Zastosowanie przekładni ślimakowych
Przekładnie ślimakowe znajdują swoje zastosowanie jako napęd różnego rodzaju urządzeń. Ich zadaniem jest przenoszenie mocy wału z czynnego na bierny, także można je używać w urządzeniach podziałowych jak napęd stołu frezarki czy podzielnica. Aby zwiększyć komfort pracy przekładni, umieszcza się ją najczęściej w zamkniętym korpusie żeliwnym służącym za wspornik dla łożysk wałów przekładni. Taką zamkniętą przekładnię zwalniającą nazywa się reduktorem, natomiast multiplikatorem przekładnię przyspieszającą. Przekładnie ślimakowe mogą ze sobą łączyć różnego rodzaju sprzęgła, przekładnie pasowe oraz przeguby cardana za pomocą specjalnych wałów i kołnierzy. Dzięki możliwości łączenia komponentów, przekładnie uzyskują dużo większe przełożenie co doskonale sprawdza się w napędzie urządzeń nawijających produkt. Silniki z przekładnią ślimakową stosuje się w takich maszynach, jak transportery maszyny pakujące, wciągarki, wózki suwnicowe, przenośniki wszelkiego rodzaju, mieszalniki, obrotnice, nawijarki, a także w przemyśle lekkim.
Gdzie można kupić przekładnie ślimakowe?
Sklep internetowy TECHNICAL – Grzegorz Tręgos, posiada kompletna ofertę motoreduktorów, reduktorów ślimakowych oraz wszystkich najważniejszych komponentów wchodzących w skład przekładni. W ofercie sklepu znajdziemy reduktory ślimakowe żeliwne typu Lx, Lp i Lb, które produkowane w zamkniętych korpusach charakteryzują się ogromną wytrzymałością i sporą sztywnością produktów. Przekładnie ślimakowe z kołnierzem IEC dają możliwość montażu ogólnodostępnych silników standardowych, jak i silników z dodatkowym wyposażeniem jak hamulec, obce chłodzenie czy enkoder. Udostępniane przez firmę wysokiej jakości przekładnie ślimakowe posiadają różnego rodzaju uszczelniacze, łożyska i wysokiej klasy oleje, które czynią urządzenia prostymi w obsłudze i gwarantują długi okres żywotności.