W jaki sposób powinna wyglądać zdrowa dieta dla przyszłej mamy?

Będąc w ciąży już od pierwszego trymestru, przyszła mama powinna dbać o siebie w wyjątkowy sposób, mając na uwadze swoje zdrowie, jak i zdrowie rozwijającego się malucha. To ważne, aby wiedzieć, co uwzględnić w codziennym jadłospisie, aby poprawić swoje samopoczucie i za bardzo nie przybrać na wadze. Tak naprawdę, bardzo ważne jest to, aby mieć świadomość, że kluczowa jest nie ilość, a jakość jedzenia. Nie powinniśmy więc raczej kierować starą zasadą, która mówiła o tym, że powinno się w ciąży jeść za dwoje”. Wobec tego, w jaki sposób podejść do tego tematu, aby odpowiednio się o siebie zatroszczyć? Jak powinna wyglądać dieta przyszłej mamy?

O ile zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne w ciągu dnia w ciąży?

Ze względu na rosnące w brzuchu dziecko, przyszła mama faktycznie powinna przyjmować więcej kalorii w ciągu dnia niż dotychczas. Dziecko rozwija się i dlatego te wartości kaloryczne będą inne w każdym trymestrze ciąży. W pierwszym trymestrze będzie to około 80 kalorii dziennie więcej, kolejny drugi trymestr to zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne na poziomie około 280 kalorii dziennie więcej i w trzecim trymestrze około 450-500 kalorii. Jak więc widać, w ciąży niekoniecznie trzeba się przejadać dla dobra malucha. Tym bardziej że może to spowodować zbyt duży przyrost masy ciała, co będziemy zapewne chciały zrzucić po urodzeniu dziecka.

Co ważne, jeśli nie mamy do końca pewności, czy to, co jemy, jest zdrowe i nam służy w ciąży lub też jeśli nasza obecna dieta nam nie służy, chciałybyśmy ją zmienić, ale nie wiemy, jak to dobrym pomysłem jest zwrócenie się do dietetyka. Będąc pod opieka dietetyka możemy mieć pewność, że dobrze się odżywiamy. Dieta przyszłej mamy ułożona przy wsparciu specjalisty może być naprawdę smaczna.

Co na pewno warto dodać do jadłospisu, a czego unikać?

  • W diecie przyszłej mamy na pewno nie powinno się znajdować zbyt wiele cukru, tym bardziej że bardzo szybko można się od niego uzależnić.
  • Ze względu na zgagę i inne dolegliwości trawienne najlepiej zdecydować się na dietę lekkostrawną. Bardzo dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z dań kuchni fast food. Są one kaloryczne, wysoko przetworzone, niezdrowe i mogą powodować zgagę.
  • W ciąży bardzo istotne jest przyjmowanie kwasów tłuszczowych DHA, które są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka, podobnie jak kwas foliowy, który ciężko jest w odpowiedniej dawce dostarczyć organizmowi wraz z pożywieniem.
  • Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie dziecka na żelazo w drugim trymestrze ciąży zaleca się też albo suplementację tego pierwiastka, albo też dietę bogatą np. w chude mięso.
  • Dodatkowo, przyszła mama powinna pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody. Najlepiej, aby było to około 2 litry wody niegazowanej dziennie.
  • W codziennej diecie bardzo istotne jest też to, aby pamiętać o produktach, które zawierają błonnik pokarmowy. Będzie on oddziaływał pozytywnie na cały nasz układ trawienny.
  • Nie zapominajmy także o drobnych przyjemnościach, na które też powinnyśmy sobie pozwalać, nawet jeśli nie są do końca zdrowe. Bezwzględnie natomiast nie powinnyśmy pić alkoholu w ciąży, gdyż może to mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Leave a reply