Wybierając pościel dla dzieci

Maluszek każdej nocy powinien porządnie się wysypiać. To właśnie w ciągu nocy jego ciało powoli się regeneruje i stopniowo wzrasta, w czym należy mu częściowo pomóc, zapewniając mu odpowiednie i zdrowe warunki do wypoczynku i samoodnowy. Dobra pościel powinna być pościelą wygodną, bezpieczną dla skóry i przytulną. Oto kilka podstawowych rad, które pomogą właściwie ją wybrać.

Jaką pościel wybrać?

Najpierw warto zacząć od określenia właściwego rozmiaru dla dziecięcej pościeli. Należy wyznaczyć jej długość i szerokość, dostosowują te parametry do wzrostu i wagi szkraba. Miejsce do spania powinno rosnąć razem z dzieckiem. A skoro dzieci rosną w zastraszającym tempie, to i ich pościel należy niestety regularnie wymieniać. Maluchy, które nie ukończyły jeszcze piątego roku życia, mogą korzystać z kompletów o wymiarach 100 cm x 135 cm.

Gdy trochę podrosną i zaczną już chodzić do szkoły podstawowej, trzeba będzie wymienić ich pościel na tą o szerokości 140 cm i długości 200 cm. Ona powinna posłużyć im już znacznie dłużej. Taka pościel dziecięca do łóżeczka zazwyczaj może być używana aż do osiągnięcia wieku nastoletniego. Gdy dziecko zacznie już natomiast dojrzewać i powoli będzie wkraczać w wiek dorosły, trzeba będzie zaproponować mu standardowy model o wymiarach dedykowanych osobom dorosłym, wynoszących ok. 160 cm x 200 cm.

Rozmiar pościeli a wzrost dziecka

Wiek dziecka zdecydowanie podpowiada, jak pościel byłaby dla niego najlepsza, ale mimo wszystko na zakupach warto też kierować się wzrostem pociechy. Trzeba ją po prostu zmierzyć przed udaniem się do sklepu. Warto też popatrzeć na to, jak maluch układa się do snu – czy często się wierci i w jakiej pozycji zasypia oraz czy pościel, którą już posiada, wystarcza mu do przykrycia całego ciała.

Odpowiedni rozmiar zawsze warto zestawić z aktualnym wzrostem i wiekiem malucha, kupując nawet ciut większy model, aby starczył mu na dłużej w użytkowaniu. Pamiętajmy, że zdecydowania większość sklepów stacjonarnych i internetowych oferuje już dzisiaj możliwość zwrotu i wymiany, dlatego nie bójmy się zaryzykować z kupnem 2-3 rozmiarów, z których po przymierzeniu wybierzemy ten właściwy.

Wybierając pościel dla dzieci, każdy rodzic na pewno zwróci uwagę na jej wygląd, jednakże – choć częściowo ma on znaczenie, absolutnie nie powinien być nigdy pierwszym, a tym bardziej jedynym kryterium wyboru. Podobnie jak cena końcowa produktu. Czasem lepiej jest wybrać droższy model, który okaże się bardziej funkcjonalny i posłuży naszemu maluszkowi przez dłuższy okres czasu. W końcu to komfort snu naszego dziecka powinien być dla nas rzeczą nadrzędną!

Leave a reply