Jak poradzić sobie z brzydkim zapachem stóp?
Nieprzyjemny zapach stóp wyciąganych po całym dniu z obuwia bywa krępujący zarówno dla samej osoby, której dotyczy problem, jak i osób z jej otoczenia. Przyczyn tej nieprzyjemnej woni może być kilka: zła higiena, nieodpowiednia dieta czy na przykład nadpotliwość. Ważnym czynnikiem może być też niewłaściwe, sztuczne obuwie, które nie przepuszcza powietrza. Tylko o ile latem możemy postawić na lekkie okrycie stóp, to zimą ciężko już mówić o kozakach, które miałyby przepuszczać powietrze, albo być wykonane z siatki.
Kąpiel antybakteryjna stóp
Jednym z domowych sposobów łagodzących i wspomagających brzydki zapach stóp są kąpiele i moczenie stóp w wodzie z różnymi preparatami. Z domowej kuchni możemy wykorzystać sól, herbetę, cytrynę czy ocet jabłkowy. Jeżeli dodatkowo walczymy z przesuszeniami skóry stóp, możemy dodać do miski z wodą oliwy z oliwek, albo szarego mydła. Alternatywą mogą być również gotowe preparaty dostępne w sklepie podologicznym. Warto wybierać kosmetyki antybakteryjne, które dogłębnie oczyszczają skórę stóp, działają złuszczająco, regenerują naskórek, przywracają ph i odświeżają. Kryształki soli, srebro czy cynk dostępny w preparatach do walki z nadpotliwością zniweluje nieprzyjemny zapach i zmniejszy aktywność gruczołów potowych.
Warto mieć świadomość, że pot sam w sobie nie ma zapachu. Nieprzyjemna woń, którą czujemy po całym dniu na naszych stopach, to efekt wydzielanych przez bakterie odchodów. Bakterie na naszym ciele namnażają się w miejscach, w których mają dostateczną wilgoć i ciepło, czyli między innymi stopy i pachy są dla nich idealnym miejscem żerowania. Odpowiednia i częsta higiena z cała pewnością przyczyni się do zniwelowania brzydkiego zapachu.
Odpowiednie obuwie
Jeżeli zmagamy się z nadpotliwością, to ze zmożoną siłą daje nam ona w kość wiosną i latem, kiedy robi się ciepło. Warto postawić wówczas na lżejsze obuwie, siateczkowane i wykonane z naturalnych produktów aby zwiększyć cyrkulacje powietrza. Wnętrze butów można wypełnić wkładkami antybakteryjnymi. Bo ściągnięciu obuwia należy dobrze jest je wywietrzyć i osuszyć z nadmiaru potu. Dodatkowo można zastosować specjalne wkładki zapachowe, która umieszcza się w butach po ich noszeniu, aby zmniejszyć nieprzyjemny zapach, który się z nich wydostaje. Do zniwelowania nieprzyjemnego zapachu w butach idealnie sprawdzą się też skórki z obranych mandarynek, pomarańczy lub grejpfruta.
Wizyta u podologa
Jeżeli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problem nieprzyjemnego zapachu stóp samodzielnie i domowymi sposobami, warto skorzystać z usług podologa, który dokładnie zbada nasze stopy, zdiagnozuje przyczynę powstawania problemu i skutecznie będzie mógł zaradzić lub chociaż zmniejszyć nadpotliwość, a tym samym uwolnić nas od zapachu, który nie rzadko wprowadza nas w zakłopotanie.