Oczyszczanie twarzy powinna być podstawowym etapem pielęgnacji naszej skóry. Jeśli zaniedbamy ten krok, skóra bardzo szybko odda nam to w postaci pojawiających się niedoskonałości, zaskórników czy szybszego starzenia się. Wystarczy raz położyć się spać w makijażu, aby z samego rana zauważyć już skutki tego zaniedbania w postaci szarego kolorytu czy nawet wyprysków. Jak zatem prawidłowo oczyszczać skórę twarzy? Podpowiadamy.

Dlaczego skórę należy oczyszczać nie tylko wieczorem, ale również rano?

Zanim przejdziemy do konkretów, warto zapoznać się z podstawami. Nasza cera wymaga kompleksowej opieki nie tylko, kiedy idziemy spać, lecz również z samego rana zaraz po przebudzeniu. Mimo że nie chodzimy spać w makijażu, wieczorem nakładamy na skórę krem, zwykle ten o bogatszej konsystencji niż na co dzień. Nocą bowiem gruczoły łojowe produkują też sebum. Jest mniejsza ilość, jednak nie można o tym zapominać. Ponadto skóra twarzy ma kontakt z poduszką oraz pościelą. Na ich powierzchni rozmnażają się i funkcjonują roztocza oraz mikroorganizmu, a także obecne są zanieczyszczenia oraz kurz.

To wszystko może zatykać nasze pory, dlatego zanim nałożymy kolejną warstwę dziennej pielęgnacji, koniecznie powinniśmy zmyć warstwę tego, co nagromadziło się podczas snu. Następnym krokiem powinno być odpowiedzenie sobie na pytanie, czy chcemy oczyszczać cerę na sucho czy jednak na mokro. Zależne jest to od naszych preferencji, jednak wielu dermatologów twierdzi, że nie da się dobrze oczyścić twarzy bez użycia wody oraz odpowiedniego produktu. Dla osób bardziej wrażliwych polecane są jednak często płyny micelarne, które nie wymagają stosowania wody.

Oczyszczanie skóry twarzy na sucho i mokro

W przypadku oczyszczania skóry twarzy na sucho, czyli bez użycia wody warto nasączyć wacik płynem micelarnym i bezpośrednio przemyć nim twarz. Zmieniajmy jednak wacik do momentu, gdy będzie on zupełnie czysty. Za pomocą kolejnego wacika nałóżmy na skórę tonik, który przywróci jej prawidłowe pH. Na sam koniec warto zastosować krem na dzień bądź na noc.

Oczyszczanie skóry z wodą będzie dawało nam więcej możliwości. Mimo wszystko pierwszym krokiem powinno być przemycie twarzy żelem, pianką bądź innym produktem, który dostosowany jest do rodzaju naszej cery. Następnie zmyjmy kosmetyk wodą, a do tego celu możemy również posłużyć się specjalną szczoteczką. W dalszej kolejności dobrze jest osuszyć twarz czystym ręcznikiem bądź jednorazowym papierem kuchennym. Dalsza część pielęgnacji wygląda bardzo podobnie, bowiem za pomocą wacika dobrze jest nałożyć na skórę tonik, który przywróci jej prawidłowe pH. Następnie zastosujmy odpowiedni krem na dzień bądź na noc.

A co po oczyszczaniu?

Oczywiście oczyszczanie jest jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji naszej cery, jednak nie możemy na tym poprzestać, jeśli chcemy cieszyć się wyjątkowo młodą i promienną skórą. Na pytanie, co powinno znaleźć się w produktach pielęgnacyjnych, ceramidy czy peptydy, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Oba te składniki zawierają w sobie wiele drogocennych elementów. Produkty z ceramidami są najlepszym przyjacielem skóry suchej oraz wrażliwej.

Warto o nich pamiętać szczególnie zimą, bowiem nagłe zmiany temperatury czy suche powietrze w pomieszczeniach mogą uszkadzać naturalną barierę ochronną naskórka. Z kolei peptydy w codziennej pielęgnacji pozwalają na szybkie poprawienie jakości, gęstości oraz nawilżenia cery. Są szczególnie zalecane dla kobiet w trakcie menopauzy. CeraVe kosmetyki oczyszczające to zatem element naszej pielęgnacji.

Leave a reply