Niskie stopy procentowe a pożyczki – tańsze czy droższe?
Pożyczanie pieniędzy zwykle nie jest czymś darmowym, ale oprocentowanym, trzeba też liczyć się z prowizjami. Wszystko to sprawia, że przejdzie nam zapłacić więcej, niż rzeczywiście pożyczyliśmy. W ten sposób zarabiają instytucje – zarówno bankowe, jak i pozabankowe. Oczywiście można znaleźć ofertę darmowej pierwszej chwilówki, ale zwykle opiewa ona na relatywnie niedużej kwocie pieniędzy. Pora zastanowić się nad tym, czy niskie stopy procentowe rzeczywiście czynią pożyczkę tańszą lub jest zupełnie na odwrót.
Niska stopa procentowa gwarancją tańszej pożyczki?
Najlepsze pożyczki na pozyczasz.pl to takie nisko oprocentowane, ale trzeba pamiętać o tym, że nie tylko oprocentowanie wpływa na całkowity koszt zobowiązania. Niska stopa procentowa może być haczykiem, za którym skrywa się wysoka prowizja, co czyni pożyczkę mało opłacalnym rozwiązaniem. Na takie pułapki łapie się stosunkowo wiele osób, dlatego tak ważne jest dokładne czytanie wszystkich zapisów w umowie i rozwiewanie wszelkich wątpliwości, jeśli się pojawią. Na całkowity koszt pożyczki wpływa w dużym stopniu stopa procentowa. Korzystną sytuacją dla pożyczkobiorcy jest ta zmniejszona, co przekłada się na mniejsze oprocentowanie zaciąganego zobowiązania. Trzeba jednak pamiętać, że może być ono zmienne lub stałe. W przypadku oprocentowania zmiennego całkowite koszty pożyczki mogą ulec zmianie wraz z upływem czasu.
W przypadku zobowiązania ze stałą stopą procentową się trzeba obawiać się o wzrost oprocentowania pożyczki. Na jego wysokość wpływa marża i stawka referencyjna. To jaką dokładnie będzie miała wartość marża, zależy od wielu czynników. Mamy jeszcze stopę bazową, stanowiącą podstawę oprocentowania. W jej przypadku sytuacja rynkowa ani pożyczkodawca nie mają żadnego wpływu. Wartość stawki referencyjnej zmienia się cyklicznie i decyduje o tym szereg mechanizmów rynkowych. Przy stałym oprocentowaniu, które dotyczy głównie krótkoterminowych pożyczek, nie jest ono zależne od warunków rynkowych. Zasada jest taka, że przy malejących stopach procentowych obniża się WIBOR, co skutkuje zmniejszeniem się raty zobowiązania.