Jak napisać dobre curriculum vitae?

Wiele osób szukających pracy, zastanawia się dlaczego pomimo dziesiątek, a czasami nawet setek wysłanych curriculum vitae, nie ma na nie reakcji. Dlaczego tak się dzieje, chociaż mamy bogate doświadczenie zawodowe, doskonałe wykształcenie, a oferta pracy wydaje się być skrojona idealnie dla nas. Odpowiedź na to pytanie jest jedna i prosta, chociaż kilka czynników się na nią składa. Najprawdopodobniej nasze CV, przeważnie odpada już na etapie wstępnej selekcji. Dowodzi to głownie tego, że nasze curriculum vitae jest złe.

Dlaczego nasze curriculum vitae jest złe?

Nasze curriculum vitae może być złe z kilku powodów. Jednym z takich powodów i w zasadzie chyba najczęstszym, jest podobieństwo naszego curriculum vitae, do setek innych jakie są przesyłane do rekrutera. Najczęściej ludzie postępują według jednego schematu.

Jeżeli szukamy pracy po raz pierwszy lub przez jakiś czas pracowaliśmy w firmie, i nie mamy świeżego doświadczenia w pisaniu CV, to curriculum vitae nie posiadamy lub jest mocno nieaktualne. Najczęstszą metodą nad zapobiegnięcie temu stanu rzeczy, jest ściągnięcie gotowca z internetu i podmienienie danych. Mała modyfikacja i CV gotowe. Problem w tym, że takich curriculum vitae rekruter dostaje setki. Jakie jest prawdopodobieństwo, że w takim wypadku nasze CV i nasze kwalifikacje zostaną zauważone. W szczególności jeśli nie leży ono na samym wierzchu takiego stosiku.

Jednym z prostych zabiegów na to, aby nasze curriculum vitae było zauważone, jest sprawienie aby jego szata graficzna była interesująca, a przynajmniej wyróżniała się. Jakakolwiek grafika lub dodanie koloru, może sprawić że wzrok rekrutera zatrzyma się dłużej, właśnie na naszym CV. Jest to tak naprawdę połowa sukcesu. Jeżeli nasze curriculum vitae zostanie zauważone, jest wysokie prawdopodobieństwo, że w ogóle zostaniemy zaproszeni na rozmowę.

Kolejnym błędem jest umieszczanie zbyt dużej ilości informacji. Do tej pory pokutuje pogląd, że musimy umieścić na curriculum vitae na przykład kwestie związane ze stosunkiem do służby wojskowej, albo stan cywilny. Rekrutera najczęściej takie informacje kompletnie nie interesują, zmęczy się on już na etapie wstępnej weryfikacji, zanim dotrze do informacji najważniejszych.

Kolejnym popularnym błędem, jest brak klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. Najprościej mówiąc rekruter po prostu nie jest w stanie naszych informacji przetwarzać na dalszym etapie rekrutacji. Nasze curriculum vitae ląduje prosto w śmietniku.

Leave a reply