Negatywna strona gier komputerowych

Gry komputerowe w dzisiejszych czasach to nieodzowny element rozrywki, jest powszechny i każdy choć raz w życiu miał z styczność z tym medium. Choć owa branża na dzisiejszy dzień jest warta ogromne kwoty, można powiedzieć, iż do dziś zmaga się ona z łatką tej, która jest uzależniająca i nawołuje do przemocy młode osoby.

Zacznijmy od kwestii uzależnienia. Nikogo nie dziwi, że wszystko może stać się uzależnieniem, począwszy od kawy a kończąc na grach komputerowych. Według statystyk liczba ludzi grających w 2017 r. wynosił około 16 milionów.
Z tej liczby około 2 miliony ludzi, zostało zakwalifikowanych jako uzależnieni. Trzeba pamiętać, że liczba graczy cały czas zwiększa się. Więc kiedy gracz dostaje łatkę uzależnionego ? Taki człowiek spędza w wirtualnym świecie niebotyczne ilości godzin, co w swojej konsekwencji może prowadzić do różnego rodzaju negatywnych skutków, zaprzestania jakichkolwiek kontaktów ze znajomymi, rodziną, aż po różnego rodzaju komplikacje zdrowotne.

Przez te lata dało się słyszeć o przypadkach śmierci młodych ludzi, którzy zaniedbywali siebie co prowadziło do śmierci. Patrząc na ilość takich przypadków, WHO postanowiło wpisać uzależnienie od gier na listę uzależnień.
Drugą rzeczą, bardziej dotkliwą dla gier, jest przypięcie przez ludzi, łatki odpowiedzialnej za przemoc. Wszelkie media, podczas tragicznych wydarzeń z udziałem grającego w gry, młodego człowieka, nie mogły przepuścić okazji, aby powiedzieć, że wszystkiemu winna jest wirtualna rozrywka. Prawdą jest, że wiele produkcji ma w sobie element przemocy. Pierwsze gry z serii ”Mortal kombat”, wtedy jeszcze wydawane na automaty, wzbudzały kontrowersje, po przez swoje ruchy kończące, tak zwane “fatality”, kończące się mocnym uszczerbkiem przeciwnika i morzem krwi. Trzeba dodać, że technologia nie była tak rozwinięta jak teraz, a sama grafika można powiedzieć, była w stylu retro. Od tamtego momentu praktycznie nic się nie zmieniło jeśli chodzi o opinię społeczną. Dopiero niedawne badania, przeprowadzone w USA, udowodniły fakt, że granie w gry nie wyzwala przemocy. Taka osoba jest napędzana poprzez inne czynniki.

Lecz czy oba problemy, można zniwelować, zmniejszyć do minimum ? Jasne, że tak. Trzeba pamiętać, iż dzieci w młodym wieku nie powinny spędzać, dużo czasu przed tabletem czy innym sprzętem. Niestety w dzisiejszych czasach, pędzenie za pieniądzem oraz chęć wspinaczki po drabinie zawodowej, skutkuje zaniedbaniem dzieci. Tablet, komputer, wszelki sprzęt staje się swego rodzaju grzechotką interaktywną, pozwalają zająć dziecko na dłuższy czas.

Wszystko ma swoje plusy i minusy, jak i wszystko jest dla ludzi. Trzeba jednak pamiętać, aby używać dobrodziejstw technologicznych z głową.

Leave a reply