Wegetarianizm sposobem na życie czy chwilową modą?

Media to doskonałe miejsce, w którym od dłuższego czasu królują tematy o zdrowej diecie. Zainteresowanie rośnie, a pośród zaangażowanych w swój styl życia jest najwięcej młodych ludzi.

Wszelkie niezdrowe przekąski muszą iść na bok, a słodycze doskonale zastąpi miód oraz suszone owoce. Wszyscy, którzy praktykują dietę wegetariańską lub wegańską doskonale wiedzą, że jest ona smaczna i całkowicie zastępuje jakiekolwiek potrawy mięsne. Obie diety jednak różnią się od siebie, ponieważ dieta wegetariańska pozwala na spożywanie ryb oraz kurczaka, ale mięso wieprzowe i jakiekolwiek inne nie znajduje swojego miejsca w jadłospisie. Weganie natomiast nie jedzą nie tylko żadnego mięsa, ale również nie spożywają niczego, co jest produktem odzwierzęcym, czyli mleko jogurty, masło, sery.

Wiele osób twierdzi, że dieta wegetariańska jest lepsza od wegańskiej, gdyż ta druga mocno ogranicza jadłospis i nie należy do zdrowych, ale jest to oczywiście nieprawda. Weganizm wymaga większego doświadczenia w przyrządzaniu posiłków, ale kondycję organizmu można zachować, stosując jedną, jak i drugą dietę. W zdecydowanej większości osoby praktykujące dietę, która ma na celu zmniejszenie cierpienia zwierząt, również nie zaopatruje się w produkty, które wytwarzane są z ich piór, futer oraz skóry.

Poduszki i kołdry puchowe, jak również kurtki nie goszczą w domach takich osób. Odzież zazwyczaj nigdy nie składa się z futrzanych dodatków, skórzanych pasków, kurtek czy butów, choć tutaj bywają wyjątki mające na celu ochronę środowiska. Ponieważ dieta wegetariańska opiera się na jedzeniu, chociażby kurczaków i ryb, bywa, że decydujemy się na wyrób skórzany wyłącznie dlatego, aby nie kupować kilkanaście par butów ze szkodliwej eko skóry pozyskiwanej z ropy naftowej. Garbarnie nie przyczyniają się do ochrony środowiska, ale mając dylemat zakupu raz w miesiącu nowej pary obuwia, rozsądek podpowiada, aby zakupić skórzane obuwie na kilka lat i zmniejszyć ilość odpadów.

Mimo wszystko wyłącznie osoby zaangażowane w wegetariański i wegański tryb życia roztropnie dobierają równie swoją garderobę.

Leave a reply