Stanowisko Scrum Mastera przyciąga wzrok i jest zajęciem wypatrywanym wśród osób poszukujących pracę. Nie każdy jednak posiada predyspozycje wykonywania tego zawodu. Idealny kandydat powinien wykazać się wieloma umiejętnościami i rolami, jakie czekają na niego w organizacji.

Scrum Master – podstawowe role

Scrum Master to człowiek orkiestra. Jego celem jest budowanie zespołu Scrumowego poprzez zwinne podejście do wytwarzania produktu w jak najkrótszym czasie i o jak najlepszej jakości – tak w wielkim skrócie mogłaby brzmieć definicja stanowiska Scrum Mastera. Z perspektywy organizacji posiada on znacznie więcej ról.

Scrum Master w swojej pracy pełni funkcje:

  • Nauczyciela
  • Coacha
  • Mentora
  • Facilitatora
  • Managera
  • Osoby usuwającej przeszkody
  • Agenta zmiany

Poza rolami, jakie pełni, powinna być to osoba nastawiona na aktywne słuchanie i wsłuchiwanie się w potrzeby członków swojego zespołu.

Jak wygląda dzień z życia Scrum Mastera?

Kalendarz pękający w szwach, to coś, co nie jest codziennością na stanowisku Scrum Mastera.

  1. Przegląd bieżących zadań
  2. Retrospektywa Sprintu
  3. Daily Scrum
  4. Aktywne uczestniczenie w życiu zespoły
  5. Komunikacja z Product Ownerami i Scrum Masterami
  6. Wyszukiwanie przeszkód do usunięcia
  7. Facylitacja pracy

Na każdym z tym etapów Scrum Master wykorzystuje niezbędne narzędzia, które finalnie mają usprawnić pracę zespołu, usamodzielnić jego pracę i wyeliminować potencjalne problemy. Najsilniejszym narzędziem w rękach SM jest zadawanie pytań połączone z niezwykłą empatią, aby trafnie określić przeszkody pojawiające się  w pracy developerów oraz upraszczać procedury, sposób wykonywania pracy, a także wszelkie incydentalne trudności. Nie unikniesz sprawdzania wiadomości na skrzynce mailowej oraz statusu ticketów do rozwiązania. Komunikacja z członkami zespołu oraz pozostałymi członkami organizacji jest istotna w pracy takiej osoby. Rozmowy z programistami, z HRami, przełożonymi. Można powiedzieć, że to nawet nie rola, a powołanie do eliminowania problemów zanim te jeszcze wystąpią.

Idealny kandydat na Scrum Mastera

Doskonały obserwator, empatyczny, potrafiący wysnuć wnioski, posiadający doświadczenie życiowe i organizacyjne, radzący sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami  – to tylko kilka cech dobrego Scrum Mastera. Dobrze, gdy wie o co chodzi w programowaniu i czym jest url, ale w tej roli sprawdzi się również osoba, która nie posiada typowej wiedzy specjalistycznej. Wszystko uzależnione jest od profilu firmy.

Jak zostać Scrum Masterem?

Podstawą jest Scurum Guide, a także blogi i portale branżowe. Agile powinno być hasłem przewodnim. Jednak zdobyta wiedza na nic się zda, jeżeli nie potrafisz słuchać swojego rozmówcy i jak najwięcej informacji wyciągać z każdej konwersacji. Teorię możesz podszlifować korzystając z specjalistycznych kursów lub podchodząc do takich egzaminów, jak na przykład Professional Scrum Master I.

Nawiązując kontakty, dziel się doświadczeniem i czerp z doświadczenia innych. Zainteresuj swojego potencjalnego pracodawcę niezwykłym CV, CV w stylu agile.

Leave a reply