Zachwiana gospodarka hormonalna w organizmie może dać objawy na skórze w formie trądziku. Jest to częsta przypadłość wieku młodzieńczego, choć coraz częściej można ją zauważyć także u kobiet i mężczyzn w wieku 25–30 lat. Jakie są przyczyny trądziku hormonalnego? Czy istnieje skuteczny sposób na wyleczenie tego schorzenia?

Czym jest trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny jest jednym z rodzajów trądzików występujących na skórze twarzy i szyi. Najczęściej można go zauważyć w okolicach brody, linii żuchwy, szyi, czoła i nosa. Przybiera on postać mało estetycznych, zaczerwienionych grudek wypełnionych substancją ropną. Tworzy większe i mniejsze skupiska. W przeciwieństwie do trądziku pospolitego może pozostawić trwałe blizny, szczególnie w sytuacji, gdy jest nieprawidłowo leczony lub wyciskany.

Trądzik hormonalny w rzeczywistości jest stanem zapalnym toczącym się w obrębie porów i mieszka włosowego. Spowodowany jest on zanieczyszczeniem bakterią Propionibacterium acnes, która naturalnie występuje w mikroflorze skóry. Jej nadmiar i skupienie w zapchanych porach skóry powoduje gromadzenie się ropy i zaczerwienienie skóry.

Jakie są przyczyny trądziku hormonalnego?

Trądzik hormonalny występujący w wieku młodzieńczym jest spowodowany tzw. „burzą hormonów” i często stanowi naturalny etap rozwoju. Warto jednak zaznaczyć, że predyspozycje do występowania trądziku hormonalnego przekazywane są genetycznie. Trądzik ten występuje zarówno u chłopców, jak i dziewcząt.

Jego występowanie obserwowane jest także w późniejszym wieku. Obecnie coraz częściej kobiet i mężczyzn w wieku 25–30 lat cierpi na to schorzenie skóry. Trądzik w ich przypadku jest spowodowany zaburzeniami gospodarki hormonalnej. U mężczyzn powodują go androgeny i nadmiar testosteronu. Często łączy się z nadmierną produkcją sebum, przetłuszczaniem się włosów. Objawia się wypryskami w okolicy linii żuchwy i brody, a nawet uszu.

U dorosłych kobiet przyczyną trądziku hormonalnego może być zbyt mała ilość estrogenu, a tym samym zbyt wysoki poziom androgenów lub zespół policystycznych jajników. Wypryski najczęściej pojawiają się w okolicach brody i można je zauważyć przed miesiączką.

Jak leczyć trądzik hormonalny u kobiet?

U kobiet trądzik hormonalny najczęściej leczy się przez przywrócenie równowagi w gospodarce hormonalnej. Służą do tego przede wszystkim tabletki antykoncepcyjne przepisane przez endokrynologa lub ginekologa. Jeśli przyczyną jest PCOS, wówczas lekarz dobiera odpowiednie do tego schorzenia leki i inne zalecenia lekarskie.

Jak leczyć trądzik hormonalny u mężczyzn?

U mężczyzn trądzik hormonalny jest przede wszystkim spowodowany czynnikami genetycznymi, dlatego regulowanie poziomu hormonów w tym wypadku na niewiele się zda. Na szczęście przy odpowiedniej higienie i pielęgnacji skóry można złagodzić jego objawy i nie dopuścić do powstawania trwałych blizn. Pamiętaj przede wszystkim o prawidłowym oczyszczaniu skóry twarzy, usuwaniu martwego naskórka i nawilżaniu cery.

Trądzik hormonalny, jak wysypka o podłożu alergicznym, może występować także w wieku dorosłym. U jej podłoża zawsze leży zaburzenie gospodarki hormonalnej spowodowane genetyką, schorzeniami jajników, nadnerczy czy tarczycy. Leczenie trądziku obejmuje przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków i prawidłową pielęgnację skóry.  

Leave a reply