Strategia biznesowa LEAN opiera się o udoskonalanie procesów, które są bardzo istotne dla produkcji. Bez odpowiedniego podejścia i wdrożenia nowoczesnych narzędzi, współczesna firma nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom klientów, ani stawać w szranki z konkurencją.

System zarządzania produkcją

Nowoczesne firmy powinny wdrażać systemy, które umożliwiają zarządzanie produkcją. Obejmują one cały proces od stanów magazynowych, produkcję, na sprzedaży kończąc. Gwarantują możliwość śledzenia, analizowania i monitorowania dotychczasowych procesów produkcji, co pozwala na wychwytywanie w czasie rzeczywistym wszelkich błędów i uchybień. Pozwala to na wprowadzenie zmian ad hoc, które będą miały wpływ na wydajność przedsiębiorstwa pod względem konkretnego produktu, a także znacząco pozawala zoptymalizować obowiązki pracowników, którzy, dzięki dostarczeniu nowoczesnych narzędzi, są w stanie skupiać się na sprawach najistotniejszych, a mianowicie na ulepszaniu produktu oraz kontaktach z klientami.

Systemowe zarządzanie produkcją ma także wpływ na jakość. Jest ona testowana na kilku etapach produkcji, co ostatecznie przyczynia się do zminimalizowania odpadów lub inspekcji. Szczególnie w czasach epidemii i galopującej inflacji warto poczuć korzyści, jakie systemy oparte o LEAN i sprytne zarządzanie, niosą dla przedsiębiorstw. Na bieżąco jesteśmy w stanie monitorować stany magazynowe, a co za tym idzie, przewidywać, jakie zasoby będą niezbędne dla zapewnienia ciągłości produkcji i znacznie wcześniej dokonać zamówień elementów i części. W związku z tym, nie jest nam straszny nagły wzrost cen surowców i możemy zaproponować konkurencyjną ofertę klientowi, w stosunku do pozostałych firm.

Jeżeli powyższe argumenty nie są wystarczające, aby zainwestować w najnowsze technologie, to z pewnością każdego przedsiębiorcę przekona szybki zwrot z inwestycji (ROI) i znaczne skrócenie procesu produkcyjnego. Zwiększa się nie tylko wydajność, ale także wiarygodność w stosunku do klientów, w związku z dotrzymywaniem terminów realizacji zamówień.

Leave a reply