Dezynsekcja jest jednym z trzech podstawowych rodzajów działalności firmy DDD. Kto wie, czy nie najpopularniejszym. Prawidłowo wykonana okazuje się nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna dla mieszkańców. Dodatkowo zabezpiecza mieszkanie nawet przez kilka tygodni po wykonaniu zabiegu. Poznaj najważniejsze fakty o dezynsekcji.

Dezynsekcja to profesjonalne określenie wszystkich tych zabiegów, których celem jest usuwanie insektów. Zdecydowana większość tych owadów to szkodniki, a niektóre stanowią również poważne zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia ludzi. Dowiedz się więcej, na temat tępienia insektów.

Jakie insekty zwalcza dezynsekcja?

Współczesne metody dezynsekcji opracowano z myślą o najpopularniejszych insektach, które wciąż atakują wnętrza naszych mieszkań i domów. Dedykowane środki owadobójcze oraz specjalne sposoby ich aplikacji zapewniają wysoką skuteczność dezynsekcji wykonanej przez firmę DDD. W ten sposób zwalcza się:

  • pluskwy (odpluskwianie),
  • karaluchy i prusaki,
  • mrówki, także faraona,
  • mole spożywcze i odzieżowe,
  • komary i muchy,
  • pchły oraz wszy,
  • szubaki,
  • rybiki,
  • gryzki,
  • biedronki azjatyckie.

W ramach dezynsekcji można także usunąć gniazda szerszeni lub os.

Kiedy wykonać dezynsekcję?

Większość insektów to owady, które wiodą skryty tryb życia. Za dnia zwykle chowają się w trudno dostępnych miejscach, a żerują po zmroku, w ciszy i spokoju. Dlatego niektóre szkodniki bardzo trudno wykryć, dopóki jest ich niewiele. Niestety, praktycznie wszystkie insekty stosunkowo szybko się namnażają. W ciągu kilku tygodni pojedyncze osobniki mogą niepostrzeżenie utworzyć kolonię złożoną z dziesiątków lub nawet setek owadów.

Właśnie dlatego dezynsekcję wykonać należy niezwłocznie po odkryciu pierwszych śladów obecności insektów. Mogą być nimi uszkodzenia artykułów spożywczych lub np. odzieży, charakterystyczne ślady po ugryzieniach (pluskwy, pchły), albo złapane pojedyncze osobniki. Do tego ostatniego zadania najlepiej wykorzystać pułapki na owady lub po prostu podłożyć pod meblami skrawki samoprzylepnej taśmy klejem do góry. W ten sposób można niskim kosztem skutecznie monitorować obecność insektów w mieszkaniu nawet przez cały rok.

Dezynsekcja – jakie metody?

Specjalistyczne metody dezynsekcji zawsze dobierane są do gatunku zwalczanych insektów oraz przeznaczenia pomieszczenia, w którym one występują. W zależności od potrzeb można zastosować:

  • żelowanie na prusaki i karaluchy,
  • zamgławianie ULV, dające najlepsze rezultaty np. w odpluskwianiu,
  • dezynsekcję przez opryskiwanie,
  • zamgławianie termiczne, stosowane w pomieszczeniach o dużych kubaturach oraz na terenach otwartych (np. podczas zwalczania biedronek azjatyckich).

Podstawowe metody dezynsekcji czasem uzupełniane są przez czynności doraźne. Na przykład zwalczanie komarów może być wzbogacone także o zastosowanie środków, które zwalczają larwy w zbiornikach wody stojącej albo zabezpieczają je przed złożeniem larw owadów. Wyboru najskuteczniejszego sposobu zwalczania insektów zawsze dokonuje technik firmy DDD.

Czy do dezynsekcji trzeba się przygotować?

Niezależnie do metody dezynsekcji, która zostanie zastosowana, do zabiegu każdorazowo warto się przygotować. Podstawową czynnością jest uprzątnięcie pomieszczenia, a zwłaszcza usunięcie ewentualnych resztek jedzenia, odkurzenie i umycie podłogi. Warto również zadbać o to, by technik miał dostęp do przestrzeni za meblami oraz do innych trudno dostępnych miejsc. Dzięki temu nie tylko skrócimy czas wykonywania zabiegu, lecz przede wszystkim pozwolimy, aby substancja owadobójcza została zaaplikowana tam, gdzie zwykle ukrywają się insekty.

Oprócz podstawowych porządków, warto także poczytać, jakie czynności wykonać np. przed zamgławianiem ULV albo bezpośrednio przed odpluskwianiem. Informacje takie znajdziemy na stronie internetowej firmy z branży DDD. To ważne, bowiem w artykułach o przygotowaniach do dezynsekcji, znajdują się zwykle także porady, dzięki którym można zwiększyć skuteczność tego rodzaju zabiegów oraz zauważalnie przedłużyć efekty ich wykonania.

Leave a reply