Sprzedaż zagranicznej chemii gospodarczej w Polsce

Zagraniczna chemia gospodarcza staje się w Polsce coraz popularniejsza. Obecnie już nie tylko chemia niemiecka przyciąga uwagę konsumentów, ale również chemia włoska czy angielska. Postanowiliśmy sprawdzić, jak dokładnie wygląda sprzedaż zagranicznej chemii gospodarczej w Polsce.

Początek fenomenu chemii niemieckiej rozpoczął się w czasach PRL. Wtedy to produkty, które oferowali nasi zachodni sąsiedzi, były dużo lepszej jakości niż rodzime, polskie detergenty. Z biegiem lat polskie produkty zaczęły dorównywać jakością tym niemieckim. Popularność chemii pochodzącej zza naszej zachodniej granicy nie zmieniła się jednak. Chemia z Niemiec cieszy się niesłabnącym powodzeniem od wielu lat. Mimo że do pewnego czasu decydowali się na nią głównie ludzie ze starszego pokolenia, pamiętający czasy PRL, obecnie chemia niemiecka cieszy się uznaniem także wśród młodszych konsumentów.

Światowy i rodzimy rynek

Polska to dla innych państw bardzo atrakcyjny kraj pod względem zagospodarowania niszy oraz ożywienia rynku. Największą rolę w sprzedaży chemii zagranicznej kilka lat temu odgrywały dyskonty oraz sklepy wielkopowierzchniowe. Istotnymi kanałami są również sklepy chemiczne, supermarkety, a także małe punkty detaliczne. Światowy rynek chemii gospodarczej w 2013 roku szacowano na 150 mld dolarów rocznie. Z biegiem lat jego wartość ulegała zwiększeniu. Rodzimy rynek chemii gospodarczej można podzielić na 5 kategorii. Wśród nich najważniejszą są środki do prania — o największej wartości.

Do najistotniejszych krajów pod względem produkcji środków chemii gospodarczej należą Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Francja i Hiszpania. Dwa pierwsze z nich zapewniają 48% przychodu branży i to z tych krajów pochodzi najwięcej importowanych produktów. Jest to zasługa wykorzystywania m.in. nowoczesnych technologii, a także doświadczenia, jakie mają zagraniczni producenci. Ze względu na to, możliwe jest zapewnienie konsumentom jeszcze lepszych efektów i tworzenie produktów, które odpowiadają na najważniejsze potrzeby.

Chemia zagraniczna — kanały sprzedaży

Zwiększająca się popularność chemii niemieckiej sprawia, że zwiększeniu ulega również liczba kanałów jej sprzedaży. Za sprawą takich działań produkty tego typu stają się jeszcze łatwiej dostępne. Wyjazd za granicę nie jest konieczny jeśli chcemy zaopatrzyć się w wysokiej jakości chemię gospodarczą. Produkty te są dostępne np. w miejscach takich, jak hurtownie. Hurtownia chemiczna dostarcza chemię do sklepów, gdzie następnie dochodzi do sprzedaży detalicznej dla klientów indywidualnych. Hurtownie są głównym pośrednikiem w handlu zagraniczną chemią, a także głównym źródłem dystrybucji w Polsce. Jeśli zamierzamy zaopatrzyć się w chemię gospodarczą, którą następnie chcemy sprzedać w naszym sklepie, możemy zdecydować się na hurtownię stacjonarną, jak i internetową. W przypadku hurtowni internetowych sprzedaż produktów odbywa się za pośrednictwem strony www, przypominającej tradycyjne sklepy internetowe. Inną opcją zaopatrzenia się w zagraniczną chemię gospodarczą jest jej kupno u przedstawiciela. Sporą zaletą hurtowni internetowych jest możliwość zakupu chemii bez konieczności udawania się do siedziby hurtownika. Z oferty hurtowni internetowej możesz skorzystać zarówno jeśli zamierzasz prowadzić sklep z chemią gospodarczą w sposób tradycyjny jak i stacjonarny. Jest to zatem opcja znacząco ułatwiająca prowadzenie własnego biznesu. Skorzystanie z pomocy hurtowników oraz dystrybutorów chemii gospodarczej staje się najłatwiejszym i najszybszym sposobem na dotarcie do oryginalnych zagranicznych produktów.

Droga zagranicznej chemii gospodarczej do Polski ze względu na rozwiniętą sieć sprzedaży stała się zatem niezwykle krótka. Dzięki profesjonalizmowi osób będących hurtownikami i dystrybutorami mamy pewność, że na nasze półki sklepowe trafiają produkty, które faktycznie są wysokiej jakości i zdobyły już uznanie za granicą. Doświadczenie hurtowników pozwala na najlepszy dobór sprzedawanych produktów. Ze względu na znajomość zarówno polskiego, jak i zagranicznego rynku, wiedzą oni, które produkty sprawdzą się u nas najlepiej. Niektórzy z nich posiadają bardzo zróżnicowaną ofertę — nie tylko np. samych środków do prania, ale również tych do czyszczenia powierzchni czy też akcesoriów przydatnych do sprzątania, a nawet kosmetyków. Dzięki temu możemy w jednym miejscu zaopatrzyć się we wszystkie artykuły, których potrzebujemy.

Czy warto sprzedawać zagraniczną chemię gospodarczą?

Do tej pory wspominaliśmy o sprzedaży hurtowej chemii gospodarczej. Jeśli natomiast zamierzasz otworzyć własny sklep z tego typu asortymentem, również będziesz prowadził sprzedaż zagranicznej chemii gospodarczej, jednak będziesz to robił dla klientów detalicznych. Przed podjęciem decyzji należy się jednak zastanowić, czy będzie ona opłacalna. Ze względu na rosnącą popularność owych produktów, z pewnością taki biznes ma szanse na powodzenie. Należy jednak zastanowić się nad paroma istotnymi kwestiami.

Jeśli zamierzasz prowadzić sklep z chemią gospodarczą stacjonarnie, musisz wziąć pod uwagę jego odpowiednią lokalizację. Jest to niezwykle ważne, ponieważ np. jeśli mieszkasz w miejscowości, w której takich sklepów jest już kilka, mało prawdopodobne, że faktycznie zyskasz na prowadzeniu takiego biznesu. Jeśli zakładasz taki sklep stacjonarnie w dużym mieście, unikaj towarzystwa wielkich hipermarketów. Mają one w swojej ofercie wiele zróżnicowanych produktów — nie tylko chemicznych, ale również spożywczych czy odzieżowych. Ze względu na to, bardzo prawdopodobne, że osoba chcąca zaopatrzyć się w chemię gospodarczą, zrobi zakupy właśnie tam, w jednym miejscu, nie natomiast w mniejszym i wyspecjalizowanym sklepiku — nawet jeśli oferuje on korzystniejsze ceny i lepszy asortyment. Jeżeli natomiast chcesz prowadzić internetowy sklep z chemią gospodarczą, musisz wyróżnić się na tle konkurencji. Może to być zaoferowanie ciekawszej oferty, większych rabatów bądź lepszej obsługi klienta.

Mamy nadzieję, że teraz już posiadasz niezbędną wiedzę na temat sprzedaży chemii zagranicznej w Polsce. Jeśli sam zamierzasz zacząć tego typu biznes — życzymy Ci powodzenia!

Leave a reply