produkcja płytek drukowanych

Jak przebiega produkcja płytek drukowanych?

Zastanawialiście się kiedyś, jak przebiega produkcja płytek drukowanych? Świetnie trafiliście! Przeczytajcie nasz artykuł i dowiedzcie się wszystkiego na ten skomplikowany temat! O czym trzeba w pierwszym miejscu wiedzieć? Projekt to podstawa! Projekt to najważniejsza część w produkcji płytek drukowanych. Od niego zależy poziom skomplikowania całego obwodu, ale również jakość i precyzja jego wykonania. W projekcie zostają opisane wszystkie wytyczne, jakimi musi kierować się producent przy tworzeniu obwodu drukowanego. Co więcej? Zostań z nami!

Przebieg pracy nad produkcją płytek drukowanych

Od czego rozpoczyna się proces? Proces produkcji płytek drukowanych rozpoczyna się od wywiercenia niezbędnych w obwodzie otworów. Następnie, po pracach związanych z wierceniem należy oczyścić format z pyłu i pozostałości po odwiertach. Kolejny krok to przygotowanie formatu do procesu grafitowania.

Ale czy wiesz, czym jest grafitowanie? To może kolejne skomplikowanie brzmiące pojęcie. Grafitowanie to nic innego jak nakładanie warstwy grafitu. Pełni ona funkcję ochrony przed mechanicznymi uszkodzeniami, a także zapewnia trwałość. Następnym etapem produkcji obwodu jest metalizowanie, które z kolei nie tylko spełnia funkcję przewodnika elektrycznego, ale również pełni funkcję ochronną.

Czas, aby na płytki nałożyć fotopolimer czyli substancje, która zmienia swoje właściwości pod wpływem światła. Następnie substancję naświetla się za pomocą promieni UV przez kliszę fotograficzną. Naświetlenie wykonane? Czas na kolejny krok. Po naświetleniu należy przystąpić do procesu miedziowania otworów w płytce. Miedź pełni funkcję przewodnika elektrycznego oraz zabezpiecza mozaiki przed uszkodzeniami. To ważne, bo takie mogą się przydarzyć się zarówno w procesie montażu, jak i późniejszego użytkowania obwodu. Miedź powinna być wysokiej jakości, tak jak inne materiały wykorzystywane do produkcji płytek drukowanych, ponieważ jest w eksploatacji narażona na wiele uszkodzeń.

Po wszystkim przychodzi czas na stripowanie fotopolimeru, czyli usuwanie jego nadmiaru z płytki. Razem z fotopolimerem usuwa się niepotrzebne elementy cyny. Następnie płytkę umieszcza się w roztworze chemicznym (chlorek żelaza lub kwas azotowy).  Proces taki nazywany jest trawieniem i ma na celu pozbycie się z płytki nadmiernej ilości miedzi z laminatu. To kolejne wyrażenia, które warto dodać do swojego słownika!

Po wspomnianym trawieniu na płytkę PCB nakłada się maskę antylutowniczą. Ma ona za zadanie chronić miejsca nią pokryte w momencie oddziaływania stopów lutowniczych. Pełni ona również funkcję ochronną – dzięki niej miedź się nie utlenia.

Produkcja płytek drukowanych – kolejne kroki

To nie koniec drogi powstawania płytki PCB. Kolejnym etapem jest złocenie chemiczne obwodów drukowanych – najczęściej nakładane są dwie wartstwy. Pierwszą warstwą nakładaną na miedziane mozaiki jest nikiel, a na nikiel nakłada się cienką warstwę złota. Zapewnia ona nie tylko ochronę niklu przed utlenianiem, ale również odpowiednie zwilżenie w trakcie procesów lutowniczych. Producent wie, że złocenie to proces długotrwały, wymagający stałej obserwacji i kontroli czasowej.

W następnej kolejności nakładana jest warstwa opisowa, najczęściej wykorzystuje się metodę sitoduku. Jeżeli obwód składa się z więcej niż jednej warstwy, należy te warstwy odpowiednio poukładać. W procesie układania warstw płytki należy zwrócić uwagę na przebieg ścieżek.

Przedostatni etap to obróbka mechaniczna obwodów. Polega na frezowaniu i rylcowaniu. Frezowanie można wykonać w przypadku obwodów o dowolnych kształtach i wielkościach. Co uzyskujemy dzięki temu procesowi? Odpowiednio wykończone i wyprofilowane krawędzie płytki.

To finisz? Pozostaje nam już tylko przetestowanie elektryczne obwodu drukowanego, żeby sprawdzić, czy w sterowniku nie ma żadnego błędu lub nie istnieje ryzyko uszkodzenia. Po przejściu ostatniej kontroli jakości i funkcjonalności płytka może zostać spakowana i dostarczona do klienta.

Jak sam mogłeś się przekonać, produkcja płytek drukowanych to długi proces, który wymaga dużej dbałości o szczegóły oraz wykorzystania najlepszej jakości materiałów.

Leave a reply