Zabiegi neurochirurgiczne – gdy zawodzi leczenie zachowawcze

Neurochirurg to lekarz specjalista, do którego zazwyczaj trafiają pacjenci wcześniej diagnozowani i leczeni w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej czy gabinetach neurologów. Neurochirurgia z reguły postrzegana jest jako niezwykle trudny dział medycyny, wymagający od lekarza wyjątkowego talentu, precyzji działania i dokładności. Neurochirurdzy niosą pomoc osobom, z których dolegliwościami nie są w stanie poradzić sobie interniści, specjaliści medycyny rodzinnej czy przedstawiciele innych specjalizacji lekarskich.

Wskazania do wizyty w gabinecie neurochirurga

Konsultacja neurochirurgiczna to ostatnia deska ratunku dla pacjentów zmagających się z wieloma schorzeniami o charakterze neurologicznym. Porady specjalisty powinny zasięgnąć przede wszystkim osoby uskarżające się na zawroty i uporczywe bóle głowy, niepoddające się leczeniu farmakologicznemu. Niepokojącymi objawami stanowiącymi wskazanie do skorzystania z usług neurochirurga są również ostre i przewlekłe bóle kręgosłupa, niedowłady, drętwienia i mrowienia kończyn – będące zarówno skutkiem urazów mechanicznych, jak i następstwem długotrwałych obciążeń fizycznych bądź siedzącego trybu życia.

Neurochirurgia jako dziedzina medycyny

Zakres dolegliwości, jakimi zajmuje się neurochirurgia, obejmuje bogaty wachlarz schorzeń. Są to przede wszystkim choroby związane z procesami degeneracyjnymi w obrębie kręgosłupa, w tym dyskopatiami i przepuklinami krążków międzykręgowych. Neurochirurdzy operują również patologiczne zmiany w obrębie mózgu. Najczęściej są to krwiaki, tętniaki lub guzy, również o charakterze nowotworowym, z reguły manifestujące się zaburzeniami słuchu i widzenia oraz nagłą utratą przytomności. Najlepszych specjalistów z dziedziny neurochirurgii znajdziesz w warszawskiej klinice REX MEDICA – rexmedica.pl/konsultacje/konsultacje-neurochirurgiczne.

Metody leczenia stosowane w neurochirurgii

Neurochirurgia to jedna z najbardziej nowoczesnych i najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Obok klasycznych rozległych operacji chirurgicznych, często obarczonych dużym ryzykiem powikłań, specjaliści coraz powszechniej oferują pacjentom zabiegi wykonywane innowacyjnymi technikami o małej inwazyjności. W wielu przypadkach tego rodzaju terapia to doskonała alternatywa dla chirurgii tradycyjnej. Pozwala sprawniej przejść choremu przez proces rekonwalescencji i szybciej powrócić do zdrowia oraz pełni sił.

Konsultacja neurochirurgiczna a leczenie zachowawcze

Pacjent udający się na konsultację neurochirurgiczną nie zawsze otrzymuje od lekarza skierowanie na zabieg. Często neurochirurg, dysponując szeroką wiedzą i ogromnym doświadczeniem, widzi możliwość leczenia zachowawczego, której nie dostrzegł neurolog. W oparciu o wywiad z pacjentem i dokładne badanie może rekomendować mu zabiegi fizjoterapeutyczne. Najczęściej diagnozę stawia, zlecając dodatkowe badania obrazowe: prześwietlenie RTG, ultrasonografię czy tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, stanowiące w pełni bezpieczną alternatywę dla zdjęć rentgenowskich i pozwalające na o wiele dokładniejsze zobrazowanie zmian chorobowych.

Leave a reply