Ogród wertykalny, czyli zawsze blisko natury
Dobrze zaprojektowany i wykonany ogród wertykalny wyróżnia przestrzeń, nadając jej niepowtarzalnego charakteru. Przy jego zakładaniu kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego miejsca oraz roślin. Wyeksponowane w ten sposób pomieszczenia wywierają bezpośredni wpływ na panującą w nich atmosferę. Wprowadzą przyjazny klimat, a nawet pomagają przełamać napiętą atmosferę. Z tego względu doskonale sprawdzą się zarówno w domu, jak i w pracy. Doskonale podnoszą walory estetyczne otoczenia. Zielona ściana z mchu lub innych roślin sprawia, że nikt nie przejdzie obok niej obojętnie.
Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w wymarzonym ogrodzie wertykalnym
Dobór roślin w znacznej mierze zależy od tego, jaki będzie kolor przewodni. Najczęściej spotykane ogrody wertykalne są całkowicie zielone lub dwukolorowe. Można wprowadzić różne odcienie zieleni na jednej ścianie. Natomiast akcent o innej barwie subtelnie przełamie zieleń i niewątpliwie bardzo przyciągnie wzrok. Monotonię uatrakcyjni również różnorodna faktura liści. Do tego typu kompozycji często używa się pnączy, które z czasem gęsto porastają ścianę, zakrywając poszczególne elementy konstrukcji. Zagęszczaniu sprzyja też regularne przycinanie roślin. Stwarza to stabilną i zwartą zieloną osłonę. Warto wybierać rośliny wytrzymałe, szybko rosnące oraz o intensywnym wybarwieniu. Możliwości tworzenia ogrodów wertykalnych jest wiele. Przy ich zakładaniu można skorzystać z fachowych porad architektów krajobrazu z JUKO green design – https://jukogreendesign.pl/uslugi/ogrody-wertykalne-sciany-z-roslin/.
Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu i pielęgnacji ogrodu wertykalnego
Założenie ogrodu wertykalnego to spore przedsięwzięcie. Samodzielne jego wykonanie jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla początkujących ogrodników. Dobrze jest kierować się nie tylko estetyką, ale też użytecznością. Lepiej zrezygnować z roślin mocno wystających, zwłaszcza w miejscach, przy których często się przechodzi. W mniejszych pomieszczeniach bardziej odpowiednie będą gatunki płasko rosnące, dające jednowymiarowy efekt. Sprawdzonym rozwiązaniem są w tym przypadku zielone ściany z mchu. Przy impregnacji odpowiednimi preparatami stanowią niezwykle trwałą oraz efektowną ozdobę wnętrz. Aby osiągnąć naturalny efekt, przykleja się je nieregularnie i pod różnym kątem.
Warto również wprowadzić odpowiednie oświetlenie do ogrodu wertykalnego, które wieczorem i nocą wydobędzie jego piękno. Strumień światła zmienia wiele. Patrząc na tak podkreśloną ścianę z roślinami z pewnością łatwiej jest się zrelaksować. Właściwe doświetlenie pobudza też zieleń do wzrostu. Jest to szczególnie istotne w miejscach, w jakich ograniczony jest dostęp do promieni słonecznych. Lampy można przytwierdzać do ściany oraz do sufity pod różnym kątem. Ważne, aby znajdowały się kilka centymetrów od liści, żeby nie spowodowały ich poparzenia.
Jak przebiega profesjonalny montaż ogrodu wertykalnego?
Ogrody wertykalne okazują się idealne do domu, pracy czy też obiektów użyteczności publicznej. Z uwagi na to, że konstrukcja z ziemią jest dość ciężka, ściana powinna być wytrzymała. Jej wielkość może być dowolna, ograniczeniem jest tylko rozmiar pomieszczenia, w jakim zostanie zamontowana. Można skorzystać z gotowych, mobilnych systemów paneli. Warstwa izolacyjna zabezpieczy przed nadmiarem wilgoci. Moduły z tworzywa sztucznego posiadają kieszenie na doniczki z odpływami, w których umieszczane są rośliny. Wodę, jaką wlewa się tylko na górze zielonej ściany, rozprowadzają rurki do poszczególnych miejsc. Na samym dole znajdują się zaślepki zabezpieczające przed rozlaniem się jej na podłogę. Wybierając automatyczny system nawadniania podłączony do zbiornika lub innego źródła wody, ogród wertykalny staje się niemal bezobsługowy. Wymaga jedynie sprawdzania stanu roślin, przycinania ich oraz ewentualnego nawożenia. A jeśli znudzi się już wygląd ściany lub niektóre jej części będą rosły zbyt mocno lub zbyt słabo, można wyjmować doniczki oraz dowolnie je przekładać. Sprawia to, że zielona osłona jest zawsze atrakcyjna i świeża.
Ogród wertykalny w domu i ogród wertykalny w pracy
Niezależnie od tego, czy jest to ogród wertykalny w domu czy ogród wertykalny w pracy, wkomponowanie go w przestrzeń niesie ze sobą liczne korzyści. Zielona ściana nadaje się także do zewnętrznego montażu na tarasach czy balkonach. Jej konstrukcja jest też łatwa do demontażu, a tworzywo, z jakiego jest wykonana można przeznaczyć do recyklingu. Jej największe zalety to:
- stanowi niebanalną ozdobę
• harmonizuje otoczenie, spaja i równoważy poszczególne strefy użytkowe
• może zabudować nieestetyczny słup lub zasłonić inny, problematyczny element wnętrza
• wydziela dodatkowe przestrzenie
• jest stabilna, montowana na zewnątrz znosi trudne warunki pogodowe
• zapewnia izolację akustyczną i w pewnym stopniu cieplną
• wyrównuje poziom wilgotności powietrza
• jest produktem naturalny, wpływającym pozytywnie na zdrowie i dobre samopoczucie
• podnosi ilość tlenu w pomieszczeniach
• daje odpocząć zmęczonym długą pracą przed monitorem oczom
• sprzyja odpoczynkowi i wyciszeniu, a patrzenie na nią przed snem może ułatwiać zasypianie
• dostępna jest dowolnej wielkości i praktycznie nie wymaga obsługi.
Spersonalizowane projekty wraz z ich realizacją dostarcza JUKO green design. Wieloletnie doświadczenie w branży pozwala osiągać doskonałe rezultaty w tworzeniu nowoczesnych i unikalnych ogrodów wertykalnych.