Wybór konta osobistego często traktowany jest po macoszemu. Dzieje się tak dlatego, że nie wiemy na co zwrócić uwagę, albo kierujemy się nie tymi wartościami, które powinny być przy tym wyborze istotne, a warunków jest całkiem sporo. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od naszego wieku, preferencji płatności, obsługi, umiejętności i chęci korzystania z Internetu i aplikacji mobilnych czy przywiązania do tradycyjnych rozwiązań. I tutaj pojawia się pytanie, które konto osobiste wybrać? Bo czy konto z którego korzystają nasi bliscy albo znajomi będzie tym, które spełni nasze oczekiwania? Nie zawsze.

Konto dla młodych

Na ile lat byśmy się nie czuli, to instytucje finansowe dość mocno narzucają nam interpretację pojęcia wieku. Konto dla młodych, czyli zazwyczaj dedykowane osobom w wieku 18 – 26 lat, powinno być rachunkiem atrakcyjnym pod kątem możliwości technologicznych. Zazwyczaj jest też tak, że te konta są prowadzone całkowicie bezpłatnie, albo pod warunkiem rozliczenia transakcji bezgotówkowych (kartą lub blikiem) na określoną kwotę, która zazwyczaj nie przekracza 300 zł miesięcznie. Konta dla młodych często otworzymy w atrakcyjnych promocjach, w których zgarniemy vouchery, gotówkę lub nagrody rzeczowe. Często też spotkamy się z sytuacją, że wypłaty z bankomatów nie podlegają prowizji i możemy uznać, że przy niewielkim zaangażowaniu założenie, prowadzenie i utrzymanie takiego konta jest bezpłatne.

Konto dla seniora

Schody pojawiają się w momencie, kiedy nasi dziadkowie albo rodzice potrzebują darmowego konta, z możliwie jak najtańszą obsługą tradycyjną, czyli bankomaty i odziały. Niestety szukając konta dla osób starszych, którzy nie do końca wierzą w postęp technologiczny, niechętnie płacą kartą i nie umieją posługiwać się bankowością online drogi zaczynają się zawężać. Okazuje się, że albo zapłacimy za prowadzeni konta, albo za bankomaty, albo za obsługę operacji w oddziale. Trzeba wybrać najmniejsze zło i przeanalizować potrzeby i zachowania seniora, zastanowić się jakie operacje wykonuje najczęściej, w jaki sposób dokonuje płatności, a następnie wybrać rachunek bankowy, który będzie najtańszy.

Na co zwrócić uwagę zakładając albo zmieniając rachunek?

Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji i sprawdzić warunki prowadzenia konta osobistego. Co to znaczy? Przede wszystkim czy konto jest darmowe, lub co trzeba zrobić aby bank nie obciążył nas opłatą za jego prowadzenie. Ile kosztują wypłaty z bankomatów, jakie i ile transakcji kartą należy wykonać w miesiącu aby była ona bezpłatna. Ile kosztuje obsługa w oddziale na wypadek, gdyby zaszła taka potrzeba. Dodatkowo ważne są też inne opcje, między innymi, jak wiele oddziałów znajduje się na terenie miejscowości, w której mieszkamy, ile jest bankomatów, które umożliwiają nam bezpłatne pobieranie gotówki, jak działa bankowość online – czy jest intuicyjna, prosta w obsłudze, czy w ofercie banku z którego usług chcemy korzystać są atrakcyjne lokaty czy konta oszczędnościowe. Warto też szukać rachunku, który aktualnie można otworzyć w promocji, bo jest to szansa na dodatkowy zastrzyk gotówki. Szukając konta możemy oczywiście weryfikować oferty poszczególnych banków, jednak o wiele wygodniej zrobić to poprzez internetowe rankingi, które odpowiedzą na pytanie, które konto wybrać i z jaką instytucją finansową związać się na dłużej. Nie dotyczy to wyłącznie kont dla osób prywatnych, ale także prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ w takich rankingach również znajdziemy najlepsze konta firmowe.

Leave a reply