Szanuj swoją wątrobę, bo uszkodzona dokucza

Aby czuć się zupełnie zdrowym muszą w ciele człowieka działać prawidłowo wszystkie jego narządy. Nawet ból jednego narządu przyczynia się do zlej kondycji i cierpienia człowieka. Czasem nawet najmniejszy narząd może spowodować taką dysfunkcję, która doprowadzi do śmierci. Jednym z ważnych organów w ciele człowieka jest wątroba.

Jest to dość spory narząd, gdyż u dorosłego człowieka waży od 1500 do 1700 gram. Jest nieco mniejszy u kobiet, a większy u mężczyzn. I na dodatek masa przeżyciowa związana z zawartością w niej krwi jest średnio wyższa o około 700 gram.

Gdy wątroba jest zdrowa i nie dokucza, to zazwyczaj nie myślimy o jej istnieniu. Nie bardzo też o nią dbamy. Nie stronimy od używek i nie zwracamy uwagi na sposób przyrządzania potraw. Zażywamy też bez namysłu różne, zbędne leki. A wątroba, to narząd delikatny i łatwo go uszkodzić. A uszkodzony daje wiele przykrych objawów.

Do najczęstszych objawów podczas stanu zapalnego wątroby można zaliczyć między innymi spadek ciśnienia tętniczego krwi czy przyspieszoną pracę serca i w konsekwencji żółtaczkę. Warto pamiętać, że uszkodzona na wskutek choroby wątroba może doprowadzić także do niekrzepnięcia krwi, padaczki, obrzęku mózgu. A nawet do śpiączki i śmierci człowieka. Dlatego czując niepokojące objawy należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, przeprowadzić kompleksowe badania i poddać się leczeniu w domu, a nawet poddać się hospitalizacji.

Jednak zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Trzeba zawczasu zadbać o swoją wątrobę poprzez właściwą dietę i ograniczenie używek. Gdyż wątroba, to ważny dla naszego organizmu narząd, który na wskutek bezmyślności można zepsuć.

Pomóc może dieta wątrobowa. Dieta tak zwana wątrobowa, to jadłospis zawierający dużo produktów i potraw lekkostrawnych. Z jednoczesnym ograniczeniem tłuszczu. W profilaktyce ważne jest też przejście na racjonalne odżywianie, które odciąży naszą wątrobę. A więc spożywanie co najmniej 5 posiłków dziennie w odstępach mniej więcej 2 -u godzinnych. Przy czym ostatni posiłek spożyć na minimum 2 godziny przed snem. Całość popić naparem z herbaty lub ziół. Warto pamiętać, aby nie popijać podczas jedzenia. Jak i nie używać dużo cukru. A najlepiej zrezygnować z cukru.

Leave a reply