Szkolenie z pierwszej pomocy bez wychodzenia z domu

W czasach pandemii, kiedy wiele osób pracuje w zaciszu domowym i przemieszcza się znacznie mniej niż jeszcze jakiś rok temu, wydawać by się mogło, że kurs pierwszej pomocy jest zbędny, a nawet jeżeli o nim myśleliśmy, to na liście priorytetów znacząco poszedł w dół. Sam fakt, że nasze interakcje społeczne zostały ograniczone, imprezy i wyjazdy zeszły na drugi plan, a biuro firmy w której pracujemy jest aktualnie nieczynne nie oznacza, że wiedza dotycząca udzielania pierwszej pomocy jest nam zbędna.

Co to jest pierwsza pomoc?

Zacznijmy od tego, że pierwsza pomoc, to nie jest wyłącznie nauka masażu serca, albo wsparcie poszkodowanych w wypadku samochodowym. Niestety wielu z nas utożsamia to pojęcie z sytuacją, która mocno zagraża naszemu życiu, z dramatem, który obarczony jest rozlewem krwi albo utratą kończyny. Nie do końca tak jest, chociaż oczywiście możesz stać się świadkiem takiej sytuacji.

Pierwsza pomoc to przede wszystkim umiejętność podjęcia czynności, które wykonujemy w trakcie nagłego zachorowania albo nieszczęśliwego wypadku. Wypadkiem może być na przykład: poparzenie się wodą, zachłyśnięcie się, utrata przytomności, głębokie skaleczenia lub urazy głowy i wiele innych sytuacji, które mogą przydarzyć się wszędzie Tobie, Twoim bliskim albo przechodniom na ulicy.

Warto mieć też świadomość, że odpowiednio szybka reakcja, a także umiejętność zapanowania nad stresem, który dopada nas w sytuacji gdy jesteśmy świadkami jakiegokolwiek wypadku, to szansa dla poszkodowanego na przeżycie, załagodzenie jego bólu i spokojny czas oczekiwania na fachową pomoc medyczną.

Stres, a udzielanie pierwszej pomocy

Kiedy w naszym otoczeniu dochodzi do nieszczęśliwego wypadku albo sytuacji zagrożenia życia naszych bliskich czy współpracowników w firmie, emocje biorą górę. Reakcje są różne, ale najczęściej albo nie umiemy pomóc i wpadamy w panikę, albo rzucamy się na poszkodowanego z chęcią pomocy bezskutecznie. Kurs pierwszej pomocy daje nam możliwość zapanowania nad naszymi reakcjami z jednej prostej przyczyny – mamy wiedzę, która pozwala nam ocenić co mogło się wydarzyć z poszkodowanym, wiemy jak mu pomóc, jak przeprowadzić reanimację serce, jak opatrywać rany, jak ułożyć poszkodowanego, co zrobić jeżeli zachłysnął się wodą lub pokarmem i traci możliwość złapania oddechu. Wiedza i świadomość pozwalają nam reagować szybko, podejmować decyzje rozsądnie, a bardzo często zapobiec tragedii.

Brak udzielenia pierwszej pomocy, a odpowiedzialność karna

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każdy obywatel jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu, o ile nie wiąże się to z narażeniem jego zdrowia lub życia. W innej sytuacji brak pomocy osobie, która uległa wypadkowi, a jej stan zdrowia i życia jest zagrożony prowadzi do odpowiedzialności karnej. Kodeks karny (art. 162) przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności za nieudzielenie pomocy.

Nasuwa się pytanie, co zrobić w przypadku kiedy chcemy pomóc, ale nie umiemy, nie wiemy jak. Najrozsądniej w tej sytuacji skontaktować się z pogotowiem, policją, czy po prostu wybierając numer 112 na telefonie komórkowym i zawiadomić odpowiednie służby o wypadku oraz o stanie poszkodowanego. I chociaż samo powiadomienie odpowiednich instytucji o wypadku zwalnia nas z ponoszenia jakiejkolwiek kary, to mimo wszystko warto umieć pomóc. Ofiary wypadków i zachorowań to ludzie tacy jak my – matki, ojcowie, bracia, babcie, dzieci – ludzie, którzy mają jakąś historię, dom, w którym ktoś na nich czeka. Samo wybranie odpowiedniego numeru i wykonanie telefonu, to niekiedy za mało. W sytuacji zagrożenia życia liczą się sekundy, a reakcja powinna być natychmiastowa.

Co daje kurs pierwszej pomocy online?

Kurs pierwszej pomocy online niewiele różni się od stacjonarnego. W ten sam sposób uczysz się technik udzielania pierwszej pomocy, poznajesz przyczyny i skutki, uczysz się rozpoznawać wypadki jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, a to daje Ci możliwość udzielenia pomocy w sposób adekwatny do sytuacji.

Zaletą lekcji online jest niewątpliwie fakt, że możesz wrócić do zagadnienia, które było niezrozumiałe, aby dobrze pojąć prezentowany materiał. Dodatkowo na odbycie kursu nie masz ustalonego terminu  – oznacza to, że robisz go w momencie, kiedy masz czas i wiesz, że możesz się na nim skupić. Niestety szkolenia stacjonarne takiego komfortu nie dają, a lekcje to kilka lub kilkanaście godzin, do których nie możesz się cofnąć.

Kurs pierwszej pomocy online kończy się egzaminem, a jego pozytywny wynik pozwala nam otrzymać certyfikat potwierdzający naszą wiedzę i umiejętności. Jeżeli przechodzisz szkolenie z inicjatywy służbowej, jest Ci ono potrzebne do uzyskania nowej pracy, albo chcesz je po prostu umieścić w swoim CV, to dodatkowym atutem jest fakt, że szkolenia z pierwszej pomocy online są uznawane przez Państwową Inspekcję Pracy oraz inne jednostki nadzorujące warunki pracy.

Leave a reply