Czy pozycja embrionalna do spania jest wygodna?

Przyjmowanie odpowiedniej pozycji podczas snu ma bardzo duży wpływ na to, czy obudzimy się wypoczęci, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Przyjęcie niewłaściwej pozycji może przyczyniać się do problemów z zasypianiem, porannego bólu w różnych częściach ciała, a nawet może wpływać niekorzystnie na naszą urodę.

Co wpływa na komfort snu?

Na jakość i komfort snu wpływa nie tylko jego długość, czy odpowiednio dobrany materac, ale także pozycja, jaka jest przez nas przyjmowana w trakcie spania. Oczywiście, temperatura otoczenia i wiele innych aspektów przyczynia się do tego, czy się wyśpimy, czy nie. Gdy śpimy, kompletnie nie kontrolujemy naszego organizmu. Każda przybrana pozycja w trakcie jego trwania powoduje ucisk na konkretne partie ciała.

Oznacza to, że sposób, w jaki śpimy ma wpływ na mięśnie, kości, a także narządy wewnętrzne. Przyjmowanie właściwej pozycji do snu może zapobiegać negatywnym skutkom, a przy tym przyczynić się do lepszego samopoczucia po przebudzeniu. Układając się do snu warto wybrać pozycję, która będzie dla nas najzdrowsza. Wiele osób decyduje się świadomie na pozycję embrionalną. Dlaczego?

Pozycja embrionalna podczas snu

Pozycja embrionalna do spania to taka, w której plecy są zakrzywione, głowa pochylona, a ręce i nogi zgięte oraz przyciągnięte do klatki. Nazwa takiej pozycji wzięła się z ułożenia płodu w łonie matki. Spanie w pozycji embrionalnej z wyprostowanymi plecami jest jednak o wiele zdrowsze i efektywniejsze. Do płuc dostaje się więcej tlenu, co sprawia, że komórki w całym organizmie są lepiej natlenione. Ponadto pozwala zredukować chrapanie i odprężyć się oraz dać poczucie bezpieczeństwa.

Natomiast ze zgiętymi plecami może powodować garbienie się, co oczywiście przełoży się na jakość i komfort snu. Osoby śpiące w pozycji embrionalnej często borykają się z bólem karku, ramion, a także nerwowym napięciem mięśni. Ciekawe jest natomiast to, że według badań Chrisa Idzikowskiego w takiej pozycji śpią zdecydowanie częściej kobiety, aniżeli mężczyźni.

W psychologii pozycja embrionalna w trakcie snu opisywana jest jako oznaka stresu, który przeżywamy w ciągu dnia. Takie ułożenie naszego ciała sprawia, że się rozluźniamy i odstresowujemy. Twierdzi się również, że pozycja, w jakiej śpimy może być cechą naszej osobowości. W tym przypadku może to być oznaka nieśmiałości i wewnętrznej wrażliwości, czy też skłonności do przejmowania się drobiazgami.

Dlaczego przyjmujemy pozycję embrionalną podczas snu?

Pozycja embrionalna zmniejsza ryzyko poważnych urazów podczas niebezpiecznych sytuacji. Ludzki organizm sam przyjmuje taką pozę w momencie traumy fizycznej bądź psychicznej. Zauważono również, że w ten sposób można radzić sobie z napadami lęku, czy przeżywając bardzo silny stres. Przyciągnięcie głowy i kończyn do tułowia pozwala zatrzymać ciepłotę ciała i znacząco spowolnić proces wychładzania organizmu. Dlatego też to poczucie bezpieczeństwa może mieć największy wpływ na to, że śpimy w pozycji embrionalnej.

Leave a reply