Zasady gry w tenisa – o czym pamiętać?
Tenis ziemny to jeden z najbardziej dynamicznych sportów, którego uprawianie może sprawić wiele radości oraz satysfakcji. Aby jednak gra w tenisa była zgodna z zasadami, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. W tenisa mogą grać dwie osoby lub dwie pary, czyli czterech zawodników. Najczęściej jednak rozgrywki odbywają się pomiędzy dwoma graczami, którzy stosują się do określonych zasad.
Podstawowe zasady gry w tenisa
Każdy mecz tenisa ziemnego podzielony jest na gemy. Zawodnik serwuje piłki zza końcowej linii kortu przez cały gem, a dopiero w kolejnym gemie role się odwracają. Osoba odbierająca serwis może ustawić się w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu na korcie. Prawidłowe odebranie serwisu oraz kolejnych uderzeń przeciwnika jest uniknięcie dwukrotnego odbicia się piłki od ziemi. Jeśli przeciwnik nie odbierze piłki serwisowej, mówi się o zdobyciu asa serwisowego. Punkty liczy się również po zakończeniu wymiany uderzeń między zawodnikami, gdy dochodzi do autu. Przeciwnik zdobywa punkt, gdy piłka odbije się poza kortem lub zostanie zatrzymana przez siatkę. Naliczenie punktów dla zawodnika odbierającego następuje także w sytuacji błędu serwisowego, czyli dwukrotnego niepowodzenia w wykonaniu serwisu. Gem kończy się, gdy jeden z zawodników zdobędzie przewagę przynajmniej dwóch piłek po czterech udanych akcjach. Jeśli zawodnik zwycięży sześć gemów, zachowując przewagę dwóch uznaje się wygraną seta. Zazwyczaj standardowe mecze tenisa ziemnego rozgrywane są do dwóch bądź trzech setów. Jeśli chodzi o podstawy, to właśnie tak wygląda ten sport.
Pozostałe zasady
W tenisie ziemnym punkty naliczane są w sposób niestandardowy dla amatorów. Liczenie rozpoczyna się od zera, natomiast następnie liczy się kolejno 15, 30 i 40 punktów. Mają one swoje nazwy, które brzmią następująco:
- 15 – quinze
- 30 – trente
- 40 – quarante
Bardzo ważnym członkiem rozgrywek jest tak zwany sędzia stołkowy. Jest to osoba, która rozstrzyga o wynikach każdej akcji. W przypadku zrównoważonych wyników bez przewagi przynajmniej dwóch akcji w gemie oraz dwóch gemów w secie pomiędzy zawodnikami, następuje tie break. Polega to na kontynuowaniu dalej gry do momentu uzyskania odpowiedniej przewagi przez jednego z graczy. W tenisie ziemnym funkcjonuje również pojęcie break point. Jest to sytuacja, w której zawodnik odbierający serwis od przeciwnika musi zdobyć ostatniej wygranej, aby uzyskać przełamanie i wygrać całego gema.
Profesjonalne zawody
Najbardziej prestiżowe zawody tenisowe miewają pewne wyjątkowe zasady, które obowiązują wyłącznie w określonych sytuacjach. Na przykład Wimbledon charakteryzuje się trawiastymi kortami, na których zawodnicy zobowiązani są do rozgrywania meczów wyłącznie w białych strojach. Na Igrzyskach Olimpijskich, Australian Open, Roland Garros, Fed Cup, Wimbledonie oraz Pucharze Davisa nie obowiązuje zasada tie break. Ponadto w przypadku najważniejszych turniejów światowych oprócz finału Igrzysk Olimpijskich, Pucharu Davisa oraz wielkiego szlema, mecze rozgrywane są do momentu uzyskania przez jednego z zawodników dwóch wygranych setów.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]