Verticale – urządź domową przestrzeń na własnych zasadach!

W czasach, gdy statystyczny Polak mógł jedynie pomarzyć o nowocześnie urządzonych wnętrzach, na kształt tego, co widział w serialach telewizyjnych, o pojęciu verticali mało kto słyszał. Dziś są one coraz bardziej obecne w polskich domach i apartamentach. Dowiedz się, dlaczego warto aranżować je w pomysłowy i nieszablonowy sposób!

Verticale – czyli przestrzeń oddzielona prostą konstrukcją 

Każdy z nas w swoim domu czy mieszkaniu może się pochwalić strefą, do którego nie lubi wpuszczać gości z różnych przyczyn. Czasami po prostu chcemy zachować prywatność. Nie każdy musi wiedzieć, jak wygląda nasza garderoba, schowek na sprzęt domowy, zapasowa kuchnia czy domowa pralnia oddzielona od łazienki. 

Zdjęcie pochodzi ze strony bobidecor.pl

Właśnie dla takich rozwiązań stosuje się verticale, przez niektórych nazywane także “pionowymi żaluzjami” lub “ruchomą ścianą działową”. Ich konstrukcja jest banalnie prosta, przez co zalicza się je do rozwiązań najłatwiejszych w montażu, jeśli chodzi o elementy drzwiowe. 

Verticale – typy i przeznaczenie 

Podstawowo verticale wykonuje się z: 

  • drewna
  • tworzywa sztucznego, często imitującego płyty drewniane
  • metalu

Verticale drewniane – klasyka do każdego wnętrza 

Verticale drewniane zaliczane są do najbardziej eleganckich rozwiązań w swojej dziedzinie. Wprowadzone do przestrzeni nie potrzebują już żadnych dodatkowych ozdób i upiększeń. Można je zastosować w formie rozsuwanych drzwi, prowadzących z małego pokoju do dużego lub z salonu na przydomowy taras. 

Verticale z tworzywa sztucznego – jeśli chcemy zastąpić drewno 

Verticale z tworzywa sztucznego są dla wielu środkiem zastępczym na drewno. Od naturalnego surowca różnią się większą masywnością i również większą odpornością na czynniki zewnętrzne i zwyczajny upływ czasu. Ich zastosowanie jest jak najbardziej uniwersalne.

Verticale metalowe – dla obiektów przemysłowych 

Verticale metalowe odnajdują się znakomicie w przestrzeniach o charakterze gospodarczym, czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z powierzchniami magazynowymi. Na ich zastosowaniu zyskują między innymi:

  • fabryki
  • hale magazynowe
  • hurtownie 
  • budynki o przeznaczeniu biurowym i gospodarczym 
  • przestrzenie piwniczne w domach jednorodzinnych, domowe garaże i warsztaty naprawcze

Verticale zamiast tradycyjnych drzwi – czy warto?

Wielu użytkowników stających właśnie przed koniecznością domowego remontu zastanawia się, czy warto tradycyjne drzwi zastąpić verticalami? Wszystko zależy od przeznaczenia formy oraz konstrukcji domowej przestrzeni. Jeżeli myślimy o zmianie drzwi typowo kuchennych lub drzwi prowadzących do miejsca o niezobowiązującym charakterze, np. spiżarki – to możemy zastosować takie rozwiązanie. 

Jeśli chodzi o aranżację wejść prowadzących do pokoi codziennych i sypialnianych, przestrzeni dla gości – lepiej pozostać przy tradycyjnych formach drzwiowych. Przy nieprzemyślanych pomysłach można wprowadzić do przestrzeni chaos, który nikogo nie będzie zachwycał, a być może wręcz śmieszył. My polecamy efektownie zaprojektowane verticale z naszej bogatej oferty handlowej!

Leave a reply