Skąd wziąć pieniądze na biznes?

Brak środków finansowych jest jedną z najczęstszych barier, które powstrzymują nas przed założeniem własnego biznesu. Nawet jeśli moglibyśmy prowadzić biznes z naszego mieszkania, czy działać coś w swoim garażu, korzystać z komputera, internetu, czy jakiegokolwiek innego sprzętu jaki posiadamy, to i tak musimy płacić podatek ZUS, oraz rozliczać się ze skarbówką, jeśli będziemy mieli z tego jakiś dochód.

Ten problem tyczy się szczególnie osób młodych. Kiedy jesteśmy młodzi, mamy głowy pełne pomysłów, jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technicznymi, lecz brak pieniędzy nas ogranicza.

Najczęściej bywa tak, że nie mieliśmy jeszcze możliwości podjęcia pracy i zaoszczędzenia konkretnej sumy na rozwój własnej firmy.
Jest jednak parę sposobów, jak zdobyć owy kapitał.

Jednym z nich jest dotacja z Urzędu Pracy. Bardzo popularny sposób na rozpoczęcie przygody z własną firmą. Wszystkie urzędy to oferują, jednak na nieco innych zasadach. Generalnie możemy otrzymać kwotę ponad 20 tysięcy złotych. To bezzwrotna gotówka, a zakupione przez nią rzeczy stają się tylko naszą własnością, nawet po zakończeniu działalności.

Inną opcją są inkubatory przedsiębiorczości. Zazwyczaj słowo “inkubator” kojarzy nam się z noworodkiem, który jest w nim umieszczony, aby był bezpieczny. Analogicznie, inkubator przedsiębiorczości chroni młodą, dopiero co założoną firmę, między innymi przed płaceniem składek ZUS. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy okazję spróbować, jak to jest być przedsiębiorcą.

Kolejną możliwością jest skorzystanie z pomocy prywatnych inwestorów. Z reguły posiadają oni masę pieniędzy i chcą mieć ich więcej. Szukają więc oni młodych ludzi, którzy rozwijają ciekawe firmy. Prywatni inwestorzy dają nam pieniądze na rozwój, w zamian za udziały w samym przedsięwzięciu.

Inną metodą jest także crowdfunding. Jest to finansowanie ze społeczności. Inaczej duża liczba osób wspomaga nas pewnymi kwotami. Wpłacającym możemy zaoferować różne nagrody w ramach wyrazu wdzięczności. Istnieje wiele takich serwisów, jest to między innymi Patronite. Crowdfunding, to doskonała metoda nie tylko dla osób chcących założyć firmę, ale także dla tych, którzy pragną zrealizować jakąś pojedynczą inicjatywę.

Leave a reply