Obróbka blach – dlaczego jest taka ważna w przemyśle?

Blacha to produkt, który znajduje szerokie zastosowanie we współczesnym przemyśle. Sięga po niego nie tylko branża budowlana, ale także maszynowa czy metalowa. Blacha jest dostępna w wielu wariantach, podobnie jak metody jej obróbki. Co warto wiedzieć na ten temat?

Blacha – co znajdziemy na rynku?

Blacha, tak jak wiele innych produktów, jest wykorzystywana w wielu różnych wariantach. Klasyfikacji także możemy dokonać na kilka sposobów. Pod względem grubości możemy mówić o blasze cienkiej i grubej. Ta pierwsza dotyczy zazwyczaj produktów, których grubość nie przekracza 3 mm. W przemyśle stosuje się także blachy o różnej grubości. Z powodzeniem znajdziemy wersje o grubości 30 mm czy 200 mm. Blacha może być także wykonana z różnych surowców. Najczęściej jest to stal i aluminium. Nie brakuje jednak wariantów wykonanych z mosiądzu lub miedzi. Producenci blach starają się bowiem jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby klientów. Dlatego w swojej ofercie posiadają zarówno blachy gładkie, jak i profilowane. Mogą one służyć do obudowy płyt warstwowych czy pokrycia dachu.

Obróbka blach – na czym polega cięcie laserowe?

Tak duża różnorodność blach wiąże się również z licznymi metodami obróbki. Wszystko po to, by była ona jak najbardziej precyzyjna. Firmy zajmujące się obróbką blach korzystają z różnych technologii. Jej wybór jest najczęściej uzależniony od grubości materiału. Przy blachach do 30 mm grubości stosuje się cięcie laserowe. Metoda ta jest niezwykle precyzyjna i pozwala maksymalnie wykorzystać arkusz blachy. Obróbka blach cięciem laserowym umożliwia wycinanie nawet niewielkich elementów o idealnie gładkich krawędziach. Takie produkty powstają chociażby tutaj https://intechstal.pl/. Obróbka blach metodą cięcia laserowego odbywa się za pośrednictwem komputera. To za jego pomocą pracownik steruje maszyną, by wykonać odpowiedni ruch. W miejscu cięcia gromadzi się duża energia termiczna, która powoduje stopienie lub odparowanie blachy. Jak widać, obróbka blach jest bardzo ważnym procesem, dlatego warto zlecić ją profesjonalistom.

Leave a reply