Kto powinien regularnie mierzyć ciśnienie? Jak robić to prawidłowo?

Regularne pomiary ciśnienia są bardzo istotne, szczególnie dla osób, które cierpią na nadciśnienie lub wręcz przeciwnie – niedociśnienie. W każdym z tych przypadków lekarze zalecają regularne kontrolowanie stanu swojego zdrowia. W związku z tym, warto zaopatrzyć się w dobry ciśnieniomierz. O czym pamiętać przy wyborze tego sprzętu i jak mierzyć ciśnienie?

Regularność ponad wszystko

Jeśli zastanawiasz się, jaki ciśnieniomierz wybrać, warto zajrzeć do rankingu ciśnieniomierzy. Wśród nich dostępne są tylko najlepsze modele, które pozwalają na dokonanie dokładnego pomiaru, a ponadto – są niezawodne i rzadko się psują.

Sprawdź ranking ciśnieniomierzy > https://najlepszy-ranking.pl/cisnieniomierze/ <

Mierząc ciśnienie, warto pamiętać o regularności. Nasze ciało może bowiem pokazywać różne wartości w zależności od pory dnia. Dlatego też należy dokonywać pomiaru codziennie o tej samej porze. Jeśli stan zdrowia wymaga bardzo szczegółowych kontroli – można zdecydować się na mierzenie ciśnienia na przykład dwa lub trzy razy dziennie. W ten sposób, w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, możliwe jest udanie się do szpitala.

Szybka reakcja w tym zakresie jest niezwykle istotna w przypadku osób starszych, a także kobiet w ciąży. Ta pierwsza kategoria osób jest obarczona znaczących ryzykiem pod kątem ewentualnych konsekwencji zdrowotnych zbyt wysokiego ciśnienia. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży – bardzo ważnym jest, by regularnie kontrolować poziom ciśnienia, bowiem gdy będzie ono zbyt wysokie bądź zbyt niskie, może zaszkodzić dziecku.

O czym jeszcze pamiętać podczas pomiaru ciśnienia?

Na wysokość ciśnienia wpływ może mieć wiele różnych czynników. Dlatego też, gdy decydujemy się na pomiar, musimy mieć na względzie, że ciśnienie może być wyższe na przykład gdy wypiliśmy napój zawierający kofeinę (jak kawa, napój energetyczny czy nawet mocna czarna herbata), jesteśmy w silnym stresie lub przed chwilą zakończyliśmy wysiłek fizyczny.

Gdy nadchodzi godzina pomiaru, a my z jakiegoś względu mamy podejrzenie, że ciśnienie może być nadmiernie podwyższone – warto spróbować się wyciszyć. Włączyć relaksacyjną muzykę, położyć się na chwilę, zamknąć oczy i postarać się nie myśleć. W ten sposób w ciągu kilku minut, ciśnienie powinno wrócić do normy. Jeśli mimo wszystko ciśnieniomierz pokaże wysoką wartość, warto sięgnąć po leki obniżające je.

Gdy wartość wskazana przez urządzenie służące do pomiaru ciśnienia jest wręcz skrajnie wysoka, należy niezwłocznie przyjąć leki obniżające ciśnienie i udać się do najbliższego szpitala lub – gdy nie mamy jak do niego dotrzeć – wezwać pogotowie.

Leave a reply