Jazda konna a pierwsze zakupy w sklepie jeździeckim

Jazda konna to wspaniały sposób spędzania wolnego czasu, który z czasem może przekształcić się w wielką pasję. Jeśli planujesz nauczyć się jeździć konno, na pewno wybrałeś już szkółkę jeździecką, a może masz już nawet za sobą kilka lekcji. Pora więc na małe zakupy np. online – https://firsthorseonthemoon.com/. Osoby początkujące nie powinny kupować całego sprzętu jeździeckiego i pełnego stroju, ale kilka rzeczy może znacznie ułatwić jazdę i uczynić ją bardziej bezpieczną oraz komfortową. Jeśli więc czujesz, że jazda konna to sport dla Ciebie, oto najważniejsze rzeczy, które przydadzą ci się w początkowym etapie nauki.

Kask jeździecki – podstawa bezpiecznej jazdy

Choć do nauki jazdy konnej wybierane są tylko najbardziej ułożone i doświadczone konie, kask jeździecki to podstawa ekwipunku jeźdźca na każdym poziomie zaawansowania. Upadek z końskiego grzbietu może nie skończyć się dobrze, jeśli nie uchronisz swojej głowy. Zazwyczaj szkółki jeździeckie zapewniają swoim uczniom kaski, ale często są niedopasowane do głowy i mogą zsuwać się oraz zasłaniać widok podczas jazdy. Najlepiej zainwestować więc we własny sprzęt, który będzie idealnie przylegał i zapewni ci lepszą ochronę. Ceny kasków zaczynają się już od 80 zł, za 150 zł można kupić już dobrej jakości ekwipunek.

Buty oraz ochraniacze na łydki – czy trzeba kupować?

Odpowiednie buty są bardzo ważnym elementem podczas jazdy konnej. Aby stopa nie ześlizgiwała się ze strzemienia, powinny posiadać niewielki obcas, a dla lepszej przyczepności i ochrony, najlepiej, aby zasłaniały kostkę. W sklepach dostępne są również oficerki, czyli długie buty jeździeckie, ale ich cena jest znacznie wyższa. Jeśli posiadasz w domu buty spełniające te warunki, możesz ich używać, ale najlepiej zaopatrzyć się w obuwie przeznaczone wyłącznie do tej aktywności. Krótkie buty do jazdy kosztują przynajmniej 100-200 zł. Jeśli zdecydujesz się na obuwie za kostkę, dobrze wybrać też osłonę na łydki, która uchroni je przed otarciami i zapewni lepsze trzymanie się w siodle. Początkującym jeźdźcom wystarczą grube podkolanówki, które można znaleźć już za ok. 30 zł.

Jaki strój do jazdy konnej?

Najważniejsze cechy stroju do jazdy konnej to dobre dopasowanie do ciała, elastyczność i przewiewny materiał. W przypadku spodni ważny jest brak szwów po wewnętrznej stronie ud, które mogłyby spowodować otarcia. Profesjonalne bryczesy, czyli spodnie do jazdy konnej, zawierają również wstawki nazywane lejami, które chronią skórę i zwiększają przyczepność w siodle. Spodnie nie są koniecznym zakupem, ale zwiększają komfort podczas jazdy. Ich cena zaczyna się od ok. 200 zł. Jeśli chodzi o górną część garderoby, w lecie sprawdzą się zwykłe bawełniane T-shirty, a gdy temperatura spadnie, warto postawić na przylegające bluzy.

Jeśli wiesz, że jazda konna będzie towarzyszyła ci przez długi czas, możesz zdecydować się na znacznie większy ekwipunek, ale wymienione wyżej rzeczy to podstawy, które ułatwią ci naukę. Sprawdź czym są czapraki, kantary, rząd. Jeśli chcesz pogłębiać wiedzę dotycząca jazdy nie tylko w szkółce, w sklepach jeździeckich znajdziesz też przydatne książki, które na pewno pomogą ci w zrobieniu szybszych postępów.

Leave a reply