Jak wybrać zlewozmywak do kuchni?
Zlew jest sprzętem niezbędnym w każdej kuchni. Nadaje pomieszczeniu estetycznego wyglądu oraz sprawia, że kuchnia staje się funkcjonalna. Zlewy żeliwne są ciężkie i należą do przeszłości. Obecnie królują zlewozmywaki podwieszane kwarcowe oraz granitowe. Czym powinniśmy się kierować się podczas wybierania zlewu do kuchni? Zlewozmywaki podwieszane nazywane są podblatowymi lub podbudowanymi. Montuje się je od spodu blatu. Przed założeniem ich należy wyciąć otwór o odpowiednim rozmiarze i kształcie.
Jedna lub dwie komory
Zlewozmywaki podwieszane są dostępne w wersji jednokomorowej oraz dwukomorowej. Osobom samotnym lub ceniącym sobie styl minimalistyczny wystarczy zlew jednokomorowy. Wykonają w nim wszystkie podstawowe czynności: umyją naczynia oraz opłuczą warzywa i owoce, czy też mięso. Popularne są również zlewy dwukomorowe. W pierwszej komorze można umyć naczynia, natomiast druga może posłużyć jako naczynie pomocnicze. Zamontowanie zlewu podwieszanego pozwala na łączenie komór.
Z ociekaczem czy bez?
Tradycyjne zlewy mają ociekacz, który zajmuje sporo miejsca. Zlewozmywaki podwieszane nie zawierają go. To sprawia, że sprzęt wygląda bardziej minimalistycznie, a użytkownik zyskuje więcej miejsca na przygotowanie posiłków. Sposób zamontowania zlewozmywaku powoduje, że woda z łatwością z niego ścieka.
Wbudowane lub nakładane
Na rynku dostępne są różne rodzaje zlewozmywaków: nakładane na szafkę, wpuszczane w blat albo podwieszane pod blat kuchenny. Najbardziej popularny jest ostatni rodzaj, dlatego, że łatwiej dba się na nich o higienę oraz czystość. Jego ścieranie jest zdecydowanie łatwiejsze od pozostałych, dzięki temu proces mycia przebiega szybciej i sprawniej.
Kształt
Bez względu na to, jaki rodzaj zlewozmywaka wybierzemy, warto zastanowić się nad jego kształtem, dlatego, że dostępne są zlewozmywaki okrągłe, kwadratowe, prostokątne, a nawet trapezu czy narożne o kształcie litery „L”.
Materiał
Mimo że nadal popularne są zlewozmywaki wykonane ze stali szlachetnej czy nierdzewnej, to dostępne są również kwarcowe i granitowe. Są one bardziej odporne na odbarwienia, uderzenia, działanie wysokiej temperatury, substancji chemicznych oraz zarysowania. Nie ulegają przebarwieniom. Występują w różnych kolorach.