Jak schudnąć – 5 rad, na efektywne odchudzanie

Lato już tuż-tuż. Powoli zaczynamy zrzucać z siebie zimowe warstwy – puchowe kurtki, ciężkie buty i ciepłe szale chowamy do szaf.

To zadanie, które idzie nam jak po maśle.

Ale jak zrzucić zimowy tłuszczyk? Oto 5 rad, jak skutecznie schudnąć.

Efektywne odchudzanie

Po pierwsze, odpowiednia dieta to podstawa.

Niech w naszym menu królują warzywa pod różną postacią. Na śniadanie kanapka z soczystą sałatą i chrupiącą rzodkiewką. Do obiadu surówka lub sałatka, jej porcja powinna stanowić połowę naszego dnia.

A na kolacje może zapiekana z kaszą papryka lub cukinia? Oczywiście nie możemy pominąć owoców. Można je dodać do porannej owsianki albo zmiksować i wypić smoothie na podwieczorek.

Warzywa i owoce można spożywać na miliony sposobów, a zdrowa dieta wcale nie musi być niesmaczna i nudna. To, co nasz ogranicza to wyłącznie nasza wyobraźnia.

Warto obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, by wiedzieć, ile kalorii przy naszym trybie życia powinnyśmy spożywać, by schudnąć.

Można do tego skorzystać z internetowych kalkulatorów, które po uzupełnieniu przez nas danych, podadzą nam wartości, których powinniśmy przestrzegać. Przykładowy kalkulator:  https://doktorfit.edu.pl/kalkulator-bmr/

Liczenie kalorii może być pomocne w diecie. Warto obcinać kalorie stopniowo, wtedy nasz organizm nie dozna tak dużego szoku i trzymanie diety będzie łatwiejsze.

Oczywiście pamiętajcie, by liczyć kalorie z głową, bo bywa to zgubne.

Efektywne odchudzanie bez odpowiedniego nawodnienia?

Nie ma mowy. Dziennie wypijmy co najmniej 2 litry wody. Jeśli nie lubicie smaku zwykłej wody, możecie dodać do niej kawałki owoców – świetnie sprawdzą się cytrusy, borówki i maliny.

Nie bójcie się dodać do wody ogórka czy mięty. Po paru próbach na pewno znajdziecie taką kombinację, która wam najbardziej odpowiada.

Pomocnym trikiem może być trzymanie blisko siebie i w zasięgu naszego wzroku szklanki z wodą.

Aktywność fizyczna, a odchudzanie

Ruch to kolejna sprawa, o którą należy zadbać. Jasne, najlepiej byłoby, gdyście ćwiczyli na siłowni czy w domu albo biegali 4-5 razy w tygodniu.

A jak schudnąć bez większego wysiłku? No cóż, spontaniczna aktywność też ma niebagatelne znaczenie. Zamiast pojechać do sklepu samochodem, idźcie pieszo. Zamiast windy, wybierzcie schody.

Podczas sprzątania starajcie się tańczyć. Od czasu do czasu pojeźdźcie na wycieczkę rowerową.

Pamiętajcie, by ograniczyć cukier i sól. W sklepie czytajcie etykiety produktów i wybierajcie towary świadomie. Unikajcie słodzonych, kolorowych napojów.

Jeśli macie ochotę na coś słodkiego, weźcie małego batona zamiast czekolady. Im krótszy skład, tym lepiej. Tak samo, im mniej przetworzona żywność, tym dla nas lepiej.

Podsumowując, efektywne odchudzanie to:

  • Liczenie kalorii
  • Aktywność fizyczna
  • Odpowiednie nawodnienie
  • Odpowiednia, zdrowa dieta

Leave a reply