Jak pielęgnować marmurowe powierzchnie?

Marmur to dosyć uniwersalny kamień użytkowy, który już w starożytności znajdował zastosowanie w wielu dziedzinach. Do dzisiaj kamień ten uważany jest za elegancki i luksusowy, przez co bardzo często wykorzystuje się go między innymi do aranżacji wnętrz.  Jednak marmur, jako surowiec naturalny, szczególnie narażony jest na zniszczenie i trwałe uszkodzenia. By móc cieszyć się nim możliwie najdłużej trzeba nauczyć się o niego odpowiednio dbać.

Właściwe zabezpieczenie i impregnacja

Przy pielęgnacji marmurowych powierzchni warto zastosować się do zasady głoszącej: “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Kamień ten, przez swoją porowatą strukturę, bardzo łatwo zbiera brud, co z biegiem czasu staje się po prostu nieestetyczne. Można temu łatwo zapobiec pokrywając nawierzchnię (od razu po jej ułożeniu) na przykład bezbarwnym woskiem, który nie tylko wypełni pory kamienia, ale także doda mu blasku. Odpowiednio zabezpieczony marmur będzie zdecydowanie łatwiejszy w czyszczeniu i dalszej pielęgnacji. Na rynku dostępnych jest także wiele innych rodzajów preparatów służących impregnacji kamiennych powierzchni. Warto sięgać tylko po środki wysokiej jakości, by mieć pewność, że powierzchnia będzie dobrze zabezpieczona. Tego typu impregnaty można znaleźć na stronach zajmujących się profesjonalną pielęgnacją marmuru, np: https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html.

Jak samodzielnie zaimpregnować marmur?

Impregnacja marmuru, choć może wydawać się skomplikowana, należy do łatwych czynności i bez problemu można wykonać ją w domowym zaciszu. Przed przystąpieniem do działania należy zaopatrzyć się w rękawice ochronne. Powierzchnia kamienia powinna być sucha i wyczyszczona z wszelkich zabrudzeń, takich jak na przykład kurz. Preparat do impregnacji najlepiej nanosić miękką, suchą i czystą bawełnianą ściereczką równomiernie pokrywając całą powierzchnię, wykonując ruchy w jednym kierunku. Na bieżąco należy usuwać nadmiar preparatu tak, aby nie powstawały zacieki. Większość specjalistów zaleca impregnować również fugi. Po pokryciu marmuru środkiem impregnującym należy odczekać wskazaną przez producenta preparatu ilość czasu.

Jak czyścić marmur?

Do codziennej pielęgnacji marmuru wystarczy ciepła woda i ściereczka z mikrofibry. Przed rozpoczęciem czyszczenia warto upewnić się, że na powierzchni, którą będziemy czyścić, nie pozostały żadne drobne okruchy mogące zarysować kamień. Umyty marmur należy delikatnie wytrzeć czystą ściereczką do sucha. O ile taki zabieg będzie wystarczający w przypadku lekkich zabrudzeń, na pewno nie sprawdzi się przy bardziej uciążliwych plamach. W przypadku tych drugich najlepiej zaufać specjalistycznym środkom czyszczącym, których szeroki wybór znajdziemy np. tu: https://www.e-akemi.com. Przewaga gotowych preparatów tkwi głównie w odpowiednio dostosowanych proporcjach składników i gotowych mieszankach czyszczących przeznaczonych do konkretnych rodzajów zanieczyszczeń. Przy użyciu specjalistycznych środków istnieje także znacznie mniejsze ryzyko trwałego uszkodzenia marmuru.

W przypadku intensywnie użytkowanych marmurowych nawierzchni, takich jak marmurowe podłogi czy blaty kuchenne, warto zadbać o częstsze czyszczenie. Regularne zabiegi pielęgnacyjne są szczególnie ważne dla nawierzchni, których codzienna eksploatacja przyczynia się do ich szybszego niszczenia.

Leave a reply