Ile wydajemy na zakupy? Co zrobić, gdy zabraknie pieniędzy?

Pieniądze szczęścia nie dają, ale pomagają je uzyskać. Kto nie cieszy się z zakupu nowego ubrania, smacznego jedzenia, jakiegoś gadżetu, pojazdu, wycieczki czy pobytu w salonie SPA? Niestety wszystko to kosztuje, a w większości przypadków wolne środki na koncie nie są nielimitowane.

Statystyki jasno wskazują na to, że kupujemy coraz więcej. Wynika to w głównej mierze z polepszenia się sytuacji finansowej – pomoc od państwa, wyższe wynagrodzenie. Odkąd możliwe stało się kupowanie online, czyli szybko, wygodnie, bezpiecznie, prosto i w przystępnej cenie, dużo chętniej wydajemy posiadane środki. Jeśli nasz domowy budżet na tym nie cierpi, nie ma powodów do obaw. Niestety często jest tak, że tracimy więcej, niż zarabiamy, co skutkuje problemami finansowymi i koniecznością pożyczania pieniędzy. Pomocna może okazać się w takim przypadku pożyczka online.

Jakie wydatki ponosimy?

Pieniądze łatwo się wydaje, ale trudniej je pozyskać. Tym bardziej, jeśli musimy zarobić je sami. Nie brakuje osób, które tracą sporą część comiesięcznego wynagrodzenia na używki czy własne przyjemności. Do tego dochodzą jeszcze podstawowe i stałe opłaty związane z utrzymaniem i życiem typu rachunki i żywność. Przy wyższym standardzie życia trzeba liczyć się z większymi kosztami. Jako, że wiele osób wynajmuje mieszkanie, musi sporo wydawać na jego utrzymanie. Opłaty związane z czynszem są w stanie pochłonąć ponad 20% domowego budżetu.

Dalej mamy rzeczy pierwszej potrzeby, czyli jedzenie, benzyna i dla wielu też używki. Średnio na paliwo trzeba przeznaczyć ponad 7% domowego budżetu a na żywność prawie 16%. Jeśli chcemy odżywiać się zdrowo i sięgać po ekologiczne produkty, trzeba liczyć się z parokrotnie wyższymi kosztami. Używki takie jak papierosowy i alkohol nie należą do tanich, a mimo to nie brakuje ich miłośników. Wydatki na to pochłaniają ponad 6% budżetu. Każdy musi też się w coś ubrać, a to zwykle dotyczy ponad 5% miesięcznego wynagrodzenia. Oczywiście osoby gustujące w markowych ubraniach i butach ponoszą zdecydowanie większe wydatki.

W jaki sposób sobie poradzić, gdy brakuje wolnych środków?

Mało osób skrupulatnie analizuje domowy budżet i planuje wydatki na poszczególne miesiące. Zdecydowana większość Polaków żyje z miesiąca na miesiąc, czyli od wypłaty do wypłaty. Jeśli nie jesteśmy w stanie rozplanować sobie tego, na co w pierwszej kolejności musimy wydać pieniądze i ile nam pozostanie do dyspozycji wolnych środków na przyjemności, trzeba liczyć się z wystąpieniem problemów finansowych. Pustka w portfelu czy na koncie bankowym to comiesięczna bolączka wielu z nas. Pomocna może okazać się w takim przypadku pożyczka chwilówka, czyli pozabankowa pożyczka przez Internet (sprawdź ofertę https://www.extraportfel.pl/). Jest to szybki i łatwy sposób na zastrzyk gotówki, jeszcze tego samego dnia pieniądze mogą znaleźć się na wskazanym rachunku bankowym.

Leave a reply