BINANCE to jedna z najważniejszych giełd świata kryptowalutowego. Założona w 2017 roku, dzięki zbiórce funduszy poprzez ICO (Initial Coin Offering) zebrała 15 milionów dolarów. W ciągu kilku miesięcy giełda stała się numerem jeden pod względem wolumenu obrotu.

Firma została założona w Chinach, ale po wprowadzeniu przez rząd zakazu handlu kryptowalutami, Binance zdecydowało się przenieść serwery do Japonii, a swoją siedzibę na Maltę. Dzięki protokołowi ustaleń podpisanemu z Maltańską Giełdą Papierów Wartościowych, Binance stworzyło Binance Jersey, niezależną platformę stworzoną w celu rozszerzenia europejskich wpływów kryptowalutowego giganta.

Token Binance, BINANCE COIN (BNB ma dziś kapitalizację rynkową na poziomie prawie 3 miliardów dolarów i znajduje się w pierwszej dziesiątce CoinMarketCap.

Usługi oferowane przez Binance są skierowane głównie do traderów. W ostatnich miesiącach pojawiły się jednak trzy dodatkowe platformy, które uzupełniają ofertę chińskiej giełdy:

  • COM to flagowa platforma. Pozwala na handel kryptowalutami przy bardzo niskich prowizjach, operowanie dźwignią finansową, udział w Initial Exchange Offering (IEO), przechowywanie monet oraz zarabianie na odsetkach poprzez udostępnianie swoich kryptowalut giełdzie;
  • BINANCE JERSEY to narzędzie, które pozwala na zakup kryptowalut za pomocą przelewu bankowego, a tym samym pozwala na handel walutami fiat z Bitcoinem i niektórymi głównymi altcoinami;
  • TRUST WALLET to portfel Binance. Pozwala zarządzać, odbierać i wysyłać Bitcoiny, liczne altcoiny i tokeny oparte na blockchainie Ethereum oraz Binance;
  • BINANCE DEX to zdecentralizowana giełda Binance. Oparta na własnym blockchainie, pozwala na wymianę altcoinów przy opłatach bliskich 0. Będąc zdecentralizowaną, pozwala użytkownikom na dostęp bezpośrednio z ich portfela, którego klucze prywatne nie są pod kontrolą giełdy.

Bezpieczeństwo

Używany codziennie przez miliony użytkowników, Binance ma wolumen obrotu ponad 1 miliard dolarów dziennie.

Poziom bezpieczeństwa giełdy jest bardzo wysoki jednak ze względu na obawy o bezpieczeństwo, Binance nie ujawnił informacji o sposobie przechowywania środków. Wiemy jedynie, że 98% kryptowalut posiadanych przez chińskiego giganta jest przechowywanych w niedostępnych portfelach offline, których kopie zapasowe są chronione w bezpiecznych lokalizacjach.

3 czerwca 2018 roku został utworzony Secure Asset Fund for Users (SAFU), czyli awaryjny fundusz bezpieczeństwa, w którym Binance deponuje 10% wszystkich prowizji generowanych przez giełdę, aby pokryć ewentualne straty klientów w przypadku sytuacji kryzysowej. Środki te są przechowywane w oddzielnym zimnym portfelu.

Od czasu swojego powstania, Binance przeszedł kilka prób włamania. W maju 2019 roku z gorącego portfela giełdy skradziono około 7000 BTC. Fundusz SAFU pokrył wszystkie straty, ograniczając tym samym szkody.

Leave a reply