Co to jest osmoza i jaki ma wpływ na wodę z kranu?

Co raz częściej mówi się o korzystnym wpływie na ludzki organizm wody spożywanej bezpośrednio z kranu. Eksperci zapewniają nas, że woda jest bezpieczna, zmineralizowana, a jej jakość jest o wiele lepsza niż jeszcze kilka lat temu. Mimo wszystko mamy opory przed jej smakowaniem. Czy słusznie?

Co to jest osmoza?

Osmoza (https://prostozkranu.pl/Odwrocona-osmoza-news-pol-1584093568.html) to proces który polega na przenikaniu rozpuszczalnika, czyli wody z roztworu o niższym stężeniu do roztworu o wyższym stężeniu przez półprzepuszczalną membranę. Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że po jednej stornie miski masz czystą wodę, po drugiej stronie wodę pełną zanieczyszczeń i bakterii. Między jedną, a drugą połówką znajduje się cienka siatka. W związku z tym, że membrana, czyli nasza siatka nie jest szczelna, pozwala na przenikanie zanieczyszczań do czystej wody. W wyniku tego połączenia otrzymujemy wodę zmineralizowaną (pełną wapnia, magnezu i potasu), ale jednocześnie zawierającą zanieczyszczenia.

Czy zatem obawa przed spożywaniem wody z kranu nie jest słuszna? Standardy wody wprowadzone przez Unię Europejską dają nadzieję, że wszelkie nieczystości są tak znikome, że możemy pić wodę bezpośrednio z kranu. Na uwadze należy mieć jednak, że sama woda z wodociągów to jedno, ale zanim trafi do naszego kranu musi przebyć drogę rurami, których bardzo często stan pozostawia wiele do życzenia.

Filtr wody na walkę z zanieczyszczeniami

Aby uniknąć sporów i wątpliwości co do stanu kranówki, możemy zastosować w naszym gospodarstwie domowym filtr wody. Dzięki temu oczyścimy ciecz z aktywnego chloru, fenolu, benzolu, pestycydów, chloroformu, ołowiu, miedzi, kadmu i drobinek organicznych. Niewątpliwie tak przefiltrowana woda jest zdatna do picia bezpośrednio z kranu.

Flitrów do wody znajdziemy mnóstwo. Nie musimy wcale używać dzbanka filtrującego (https://prostozkranu.pl/pol_m_Filtry-do-kuchni-i-lazienki_Filtry-do-wody-w-kuchni_filtry-dzbankowe-226.html) Idealnym rozwiązaniem, mniej kosztownym a bardziej praktycznym będą filtry nakranowe czy podzlewowe. Tak zainstalowany filtr pozwoli nam nie tylko na napełnienie szklanki do ugaszenia pragnienia, ale zadba także o brak kamienia w czajnikach.

Leave a reply