Plantacje lawendy – czy warto odwiedzić?

Pachnące, fioletowe pole, które widać z dala na horyzoncie. To obraz z Prowansji, która zachwyciła niejedną osobę odwiedzającą ten region Francji. Wśród nich były też takie osoby, które zapałały do lawendy czystym uczuciem i zachwytem, niczym pasjonaci na dostępne w kasynach maszyny do gry za darmo. Konsekwencją było to, iż ludzie ci postanowili przenieść nieco prowansalskiego klimatu do Polski. Od jakiegoś czasu bardzo popularne stało się więc zakładanie lawendowych plantacji. Dowiedzmy się zatem, co ciekawego czeka tam na nas?

Połacie lawendowych kwiatów i spokój

Nie od dziś wiadomo, iż zapach kwiatów lawendy ma działanie uspokajające. Cóż więc dziwnego w tym, że na lawendowych plantacjach można odbyć niejako wyciszająco-harmonizującą terapię zapachem. Wystarczy wybrać się do najbliższego gospodarstwa, które oferuje zwiedzanie swym gościom, usiąść na kocu lub ławeczce i wdychać esencję płynącą z kwiatów. Można zaopatrzyć się w suszone bukiety lub olejek eteryczny, który będzie miał takie same właściwości, jak świeże rośliny, tylko będziemy go mogli używać o każdej porze roku. Najlepiej takie gospodarstwa odwiedzać w porze kwitnienia, czyli od czerwca do października (w zależności od odmiany i czasu zbioru). Kwoty za wstęp na plantację nie są wysokie, więc można pojechać całą rodziną i miło wspólnie spędzić czas. Wyjątkowo relaksujący może okazać się piknik pośród fioletowych pól, ponieważ nie tylko zapach lawendy działa kojąco. Widok równych rzędów krzewinek sięgających horyzontu, brzęczenie owadów unoszących się w powietrzu i kołujących nad roślinami, sprawia, że choć na chwilę możemy przenieść się w innym świat. Ten świat jest powolny i leniwy, nigdzie nam się nie spieszy, więc możemy rozkoszować się daną chwilą, pobyć na łonie natury oddziałującym na nasze zmysły.

Atrakcje na plantacjach lawendy

W wielu miejscach w Polsce, gdzie utworzono kwietne plantacje, ich właściciele oferują rozmaite, lawendowe atrakcje. Możemy liczyć na mały sklepik, gdzie nabędziemy lawendowe produkty. Do wyboru mamy olejki eteryczne, suszone bukiety większe i mniejsze, torebeczki z suszem ułatwiające zasypianie, mydła lub świece zapachowe. Dodatkowo na niektórych plantacjach organizowane są warsztaty z wyrobu naturalnych mydeł lub świec, a czasem i olejków. Poza tym, w zależności od zainteresowań i talentów gospodarzy, można znaleźć smakołyki na bazie lawendy lub z jej dodatkiem. Popularne są syropy lawendowe, które są świetnym uzupełnieniem kawy czy deserów, ciasteczka z suszoną lawendą, zaś na miejscu można nierzadko skosztować lawendowej lemoniady. Ta ostatnia idealnie gasi pragnienie w upalne dni. Szczególną atrakcją, którą oferują plantacje, jest możliwość zorganizowania za opłatą sesji zdjęciowej. Tę sposobność dość często wybierają pary młode, chcąc uwiecznić swą pierwszą sesję właśnie na tle fioletowych pól. Jednak w ostatnim czasie wzrasta również zainteresowanie fotografią indywidualną oraz rodzinną. To doskonała pamiątka i piękne zdjęcia z lawendą w tle.

Sadzonki prosto z gospodarstwa

Wizyta na plantacji może przybrać również formę czysto handlową, bowiem w wielu miejscach czekają na nas sadzonki, którymi możemy upiększyć nasz ogród lub taras. Jeśli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania mamy możliwość udać się po świeże rośliny na plantację, wówczas warto skorzystać z tej opcji. Po pierwsze mamy pewność, jaką odmianę lawendy kupujemy. Po drugie możemy mieć pewność, że jest ona dobrze ukorzeniona w doniczce, w której otrzymamy sadzonkę. To ważne, gdyż taka roślina lepiej przyjmie się w nowym miejscu, oraz może szybciej zakwitnąć. Na plantacjach są osoby odpowiadające za rozmnażanie lawendy, jej przechowywanie, zimowanie itd., więc mamy pewność dobrze zainwestowanych pieniędzy. Poza tym, cena w gospodarstwie może być niższa niż w innych punktach handlowych, szczególnie przy większej ilości zakupu. Warto więc wybrać jakość sadzonek z plantacji, by cieszyć się pachnącym ogrodem.

Leave a reply