Najlepsze filmy o tańcu

Nie da się ukryć, że taniec wyzwala w nas emocje, które często towarzyszą graczom kasynowym, który walczą o bonus bez depozytu. Mowa zarówno o ekscytacji, dużej dawce emocji, energii. W wielu przypadkach takie stany zostały ukazane na dużym ekranie, gdyż taniec jest często jednym z bohaterów filmowych. Postanowiliśmy zatem stworzyć naszą listę najlepszych filmów o tańcu.

Dirty Dancing

Oczywiście nasz ranking musieliśmy zacząć od prawdziwej klasyki, filmu, którym wielu najbardziej kojarzy się z tańcem. Frances to szesnastoletnia dziewczyna z tak zwanego “dobrego” domu, która z rodzicami przybywa na wakacje do pewnego ośrodka. Na miejscu poznaje nieco starszego instruktora tańca, który jest całkowitym jej przeciwieństwem – wyzwolony, pyskaty, nowoczesny. Frances od razu zakochuje się w Johnnym. Wkrótce dowiaduje się, że jego partnerka od tańca nie może wziąć udziału w konkursie tanecznym. Dziewczyna wychodzi zatem z propozycją, że ją zastąpi. Tak też zaczynają się ich wspólne treningi, gdzie między parą mocno iskrzy, a to zwiastuje gorące uczucie. Niestety w tym samym czasie rodzina nieprzychylnym okiem patrzy na poczynania córki. Dirty Dancing to znakomite kino z kultowymi rolami Jennifer Grey i Patricka Swayze. Oprócz scen tańca ogromnym atutem filmu jest ścieżka dźwiękowa, która została nagrodzona Oscarem i Złotym Globem.

Footloose

Footloose to kolejne kultowe dzieło z lat 80. Tym razem przenosimy się na amerykańską prowincję. Ren to zbuntowany chłopak, który całe życie wychowywał się w Chicago. Uwielbia przez to taniec, wolność, dobrą zabawę. Tymczasem w jego nowym miejscu zamieszkania jest to zabronione. Miasteczko rządzone jest bowiem przez pastora, który po tragicznym wypadku uczniów zabronił tańca, słuchania muzyki rockowej. Ren oczywiście zaczyna się buntować, a przy tym znajduje kilkoro innych uczniów, którzy także chcą coś zmienić w swoim życiu. Wkrótce czeka go konfrontacja z pastorem, jak i zazdrosnymi chłopakami z liceum. Tu również sporym atutem jest ścieżka dźwiękowa z wieloma hitami z tamtych lat, zwłaszcza głównym motywem w wykonaniu Kenny’ego Logginsa. Footloose przy tym stał się przepustką do sławy dla Kevina Bacona.

Gorączka sobotniej nocy

Teraz jeszcze bardziej cofamy się w czasie, do roku 1977 i filmu, dzięki któremu John Travolta stał się gwiazdą. Tony Manero to 19-letni chłopak, który na co dzień wiedzie zwyczajne życie. Z utęsknieniem wyczekuje jednak soboty, gdzie wraz z kolegami wyrusza do lokalnej dyskoteki. Jest tam dzięki ubiorowi i umiejętnościom tanecznym, uważany wręcz za króla. Wraz z nową partnerką decyduje się wziąć udział w zbliżającym się konkursie tanecznym. Jego tryb życia, lokalna sława mają jednak swoje konsekwencje – zbyt dużo używek, problemy osobiste i znajomych. Gorączka sobotniej nocy to nie tylko hołd dla panującej wtedy ery disco, lecz także bliższe i głębsze spojrzenie na życie miejskie tamtych czasów. Z filmem związany jest także jeden z największych hitów końca lat 70., Bee Gees – Stayin’ Alive.

Flashdance

I znów lata 80. Bohaterką filmu jest Alex, 18-letnia dziewczyna, która pracuje w hucie jako spawacz. Wieczorami dorabia sobie jako tancerka w barze. Marzy jednak cały czas o dostaniu się do prestiżowej szkoły tańca. Pomagają jej w tym najlepsza przyjaciółka oraz zakochany w dziewczynie szef baru. Sama produkcja pod względem fabularnym nie zachwyca, jednak świetnie prezentuje się dzięki choreografii tańca i ścieżce dźwiękowej. Do historii kina przeszła scena tańca z krzesłem i wiadrem pełnym wody. Przy okazji Flashdance wylansował kolejny wielki hit muzyczny: What a Feeling.

Na naszej liście możemy umieścić także takie filmy jak: Billy Elliot, W rytmie hip-hopu, Step Up, Czarny łabędź, Honey.

Leave a reply