Na czym polega ozonowanie i jakie daje efekty?
Ozonowanie to bezpieczna, ekologiczna metoda dezynfekcji. Pozwala usuwać przykre zapachy, alergeny, a także szkodliwe drobnoustroje chorobotwórcze. Ozonowanie znajduje zastosowanie między innymi we wnętrzach pojazdów. Na czym dokładnie polega ta metoda odświeżania i dezynfekowania?
Co to jest ozonowanie?
Jak sama nazwa wskazuje, w procesie ozonowania stosuje się ozon, czyli tlen zbudowany nie z dwóch, ale z trzech atomów. Kiedy napotyka on w powietrzu cząsteczki zanieczyszczeń, błyskawicznie utlenia je i rozpada się na bezpieczny i przyjazny środowisku tlen. Ozon powstaje w wyniku wyładowań elektrycznych. Można generować go za pomocą ozonatora wyposażonego w specjalną lampę wyładowań koronowych. Częścią ozonatora jest też wentylator, wymuszający ruch powietrza i rozprowadzający ozon w danym wnętrzu. Ozonowanie jest bardziej efektywne niż zastosowanie środków chemicznych, ponieważ sam ozon jest bardzo aktywny chemicznie. Błyskawicznie wchodzi w reakcję z zapachami, bakteriami, wirusami i pleśniami. Jednocześnie ozonowanie pozostaje ekologiczną i bezpieczną. a dzięki temu również uniwersalną metodą dezynfekowania. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie firmy Ozon System https://ozonsystem.pl, która zajmuje się ozonowaniem pomieszczeń i budynków.
Gdzie stosuje się ozonowanie?
Ozonowanie stosuje się przede wszystkim do dezynfekowania powietrza w pomieszczeniach. Ozon nadaje się jednak również do dezynfekcji wody ponieważ ma zdolność przenikania przez jej cząsteczki (np. w akwarium). Ozonowanie znajduje zastosowanie w rolnictwie i przemyśle, gdzie wykorzystuje się ten gaz do odkażania ziaren przed siewem oraz do odkażania żywności. Ponieważ ozon świetnie wnika we wszelkie zakamarki, można z powodzeniem stosować go także do dezynfekcji tkanin, wnętrz mebli i wszelkich zakamarków. Jednym z lepiej znanych zastosowań ozonu jest oczyszczanie systemu klimatyzacji i odświeżanie całej kabiny samochodowej.
Jakie efekty daje ozonowanie?
Ozonowanie pozwala usunąć nieprzyjemny zapach, alergeny i drobnoustroje chorobotwórcze. Ponieważ ozon jest silnie reaktywny, skutecznie eliminuje właściwie każdą przykrą woń. Warto stosować go zatem w pomieszczeniach po pożarach czy powodziach. Poprzez niszczenie błon biologicznych, hamowanie działania enzymów i uniemożliwienie oddychania wewnątrzkomórkowego ozon zabija bakterie, grzyby, pleśni i wirusy. Działa więc odkażająco zarówno w powietrzu, jak i w wodzie. Ozonowanie niweluje nieprzyjemne i toksyczne zapachy (czasem nawet rakotwórcze), wydzielane przez farby i lakiery. Pomaga też pozbyć się roztoczy i innych alergenów. W większym stężeniu ozon zabija nawet pasożyty i szkodliwe owady, a także ich jaja i poczwarki. Może odstraszać też gryzonie, dlatego często jest stosowany pomocniczo w ramach deratyzacji.