Gdzie, kiedy i jak poprawnie wywieszać flagę Polski?

W naszych kalendarzach, zarówno tych tradycyjnych jak i elektronicznych, chętnie szukamy kolorowych oznaczeń, wskazujących na zbliżające się uroczystości. Niektóre z nich mają charakter niezwykle podniosły – jest to dzień nie tylko wolny od pracy, ale też moment refleksji, wspomnień i historycznych wspominek. Chcąc dobrze przygotować się do narodowego świętowania warto wyciągnąć z szafy flagę Polski – tylko przed prostym przymocowaniem jej do balkonu, warto zadać sobie pytanie: jak poprawnie wywiesić flagę, żeby nie popełnić nieświadomie błędu?

Kto ustala zasady wywieszania flagi Polski?

W Polsce instytucją zajmująca się regulowaniem protokołu flagowego jest Komisja Heraldyczna. Ustala zasady, dzięki którym nie tylko pojedynczy obywatel, ale również ważne instytucje społeczne mogą odpowiednio podkreślać charakter święta państwowego poprzez wywieszanie flagi narodowej. Nie jest to takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać – symbolika umiejscowienia flagi (wewnątrz budynku, na zewnątrz, na dachu) niesie za sobą odpowiednie znaczenia, które bez odpowiedniej wiedzy mogą zostać źle odebrane. Warto zagłębić się w rozważania Komisji, aby poszerzyć swoją obywatelską świadomość.

Temat ten szerzej opisano w poszczególnych artykułach na blogu: https://okolicznosciowe.com.pl/blog/

Jak poprawnie wywieszać flagę Polski?

Komisja Heraldyczna reguluje również zasady, które mogą być przydatne dla każdego z nas. Opisuje dokładnie, kiedy, gdzie i w jaki sposób możemy wywiesić flagę Polski. Ciekawostką jest, że flagę narodową możemy eksponować wtedy, gdy chcemy podkreślić powagę ważnego dla nas dnia – które nie jest świętem państwowym, lecz naszym prywatnym, podniosłym wydarzeniem. Aby odpowiednio przygotować się do wywieszenia flagi, musimy pamiętać o podstawowych zasadach: powinna zostać uprzednio wyprana oraz wyprasowana, nie może dotykać podłoża ani zostać zanurzona w wodzie i zaczepiona musi być tak, aby nie została zerwana przez wiatr. Kilka dni przed wydarzeniem należy zastanowić się nad tym, w którym miejscu możemy zawiesić flagę i obowiązkowo sprawdzić, w jakim jest stanie.

Podczas wyboru miejsca na wywieszenie flagi musimy pamiętać o tym, żeby podkreślało jej ważny charakter – unikajmy zabłoconych, brudnych ścian, wokół których jest nieporządek. Flaga powinna być w uprzywilejowanej pozycji. Nie zapominajmy też o odpowiedniej kolejności barw – jeśli zawiesimy ją odwrotnie, to utraci swoją ważność. Koniecznie trzeba pamiętać o jeszcze jednej zasadzie: obywatel nie może wywieszać flagi z godłem, gdyż jest ona stosowana tylko przez określone podmioty, wymienione w odpowiedniej ustawie prawnej.

Jeśli zdecydujemy się na wywieszenie flagi narodowej w ważnym dla nas – prywatnie lub patriotycznie – dniu, pamiętajmy o tych kilku podstawowych zasadach. Nieznajomość może przysporzyć nam problemów, a postępowanie zgodnie z ustaleniami pozwoli nam godnie przeżywać święto narodowe. W przypadku nieposiadania flagi warto odwiedzić dowolny sklep z flagami, który zwykle dostarcza pod wskazany adres zamówione produkty,

Leave a reply