Co to jest wielopiła?

Każda osoba, która specjalizuje się w stolarstwie doskonale wie co to jest wielopiła. Nie jest to jednak tak oczywista sprawa dla osób, które majsterkowaniem w drewnie zajmują się sporadycznie lub dopiero wdrażają się w arkana stolarstwa. Takim osobom przychodzimy z pomocą i wyjaśniamy podstawowe zagadnienia dotyczące maszyn używanych w tej branży.

Dziś na tapecie jest wielopiła do drewna. Jak sama nazwa wskazuje jest to narzędzie wykorzystywane do przecinania desek, listew i innych przedmiotów drewnianych. Nazwa narzędzia wzięła się od ilości pił założonych na wał. Zastosowanie tulei dystansowych umożliwią użytkownikom zaprojektowanie grubości ciętego materiału. Jest to bardzo istotny czynnik wydajnościowy podczas pracy każdego zakładu stolarskiego, ponieważ znacznie skraca czas pracy nad danym materiałem. Wyobraźmy sobie taką sytuację, w której jesteśmy w posiadaniu piły wyłącznie wyposażonej w jedną tarczę. Długość pracy z drewnem automatycznie ulega wydłużeniu, ponieważ musimy inaczej rozplanować swoją pracę. Konieczne będzie dokonanie precyzyjnych pomiarów, które nie tylko będą uwzględniały szerokości ciętych desek, ale również samą grubość piły z obu stron. Po ucięciu jednego boku konieczna jest zmiana stron.

Dla osób niewtajemniczonych należy wyjaśnić, że drewno podlegające obróbce w stolarni to zwykły pień drzewa, który należy odpowiednio przygotować odcinając między innymi korę, żeby dojść do produktu końcowego, jakim są deski, które możemy potem kupić w każdym sklepie budowlanym. W przypadku wielopiły wszystkie prawidłowe ustawienia umożliwiają nam tuleje dystansowe. Zamontowanie dwóch lub więcej pił na jednym wale pozwala uzyskanie gotowego materiału w o wiele krótszym czasie. W związku z tym wykorzystywane są one w masowej produkcji desek o zaplanowanych rozmiarach. W jednym czasie z jednego kawałka drewna stolarnie są w stanie uzyskać nie jeden, a kila o ile nie kilkanaście gotowych produktów. Tylko w ten sposób są w stanie zagwarantować sobie wydajność zakładu i realizację wszystkich zamówień w terminie.

Leave a reply