Co musisz wiedzieć o glukometrach
Mierzenie poziomu cukru we krwi w domu? Rzeczy, które musisz wiedzieć o glukometrach. W pierwszej chwili glukometr nie wywołuje zbyt pozytywnych reakcji. W końcu wiąże się w ogromną dyscypliną oraz… widokiem krwi, do którego trzeba przywyknąć. Jednak z czasem uświadamiasz sobie, ile zawdzięczasz temu małemu urządzeniu. Dlatego, jeśli potrzebujesz glukometru, dowiedz się więcej o tym urządzeniu, żeby korzystanie z niego było przyjemnym nawykiem na życie.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są wskazania do korzystania z glukometru,
- jak stosować glukometr, żeby otrzymać wiarygodny wynik,
- na co zwrócić uwagę podczas wyboru glukometru.
Jakie są wskazania do korzystania z glukometru?
Glukometr to prosty w obsłudze wyrób medyczny, dzięki któremu możesz samodzielnie kontrolować poziom cukru we krwi. Urządzenie to najbardziej przydaje się osobom:
- chorym na cukrzycę typu 1 i 2,
- w ciąży ze zdiagnozowaną cukrzycą ciążową,
- znajdującym się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę.
Zwłaszcza dwie pierwsze z wymienionych trzech grup potrzebują łatwego dostępu do codziennego mierzenia stężenia glukozy we krwi. Muszą to robić nawet kilkukrotnie w ciągu doby. Dzięki temu szybciej reagują na wszelkie zmiany, które negatywnie wpływają na ich zdrowie.
Dodatkowo ze względu na cywilizacyjny charakter schorzenia, którym jest cukrzyca, bardzo ważna jest profilaktyka. Dlatego osoby z grupy ryzyka także mogą zdecydować się na własne glukometry. Prawdopodobnie nie będą korzystać z nich tak często, ale zyskają szansę regularnego monitorowania poziomu glukozy i szybszej reakcji na zmiany w przyszłości.
Jak stosować glukometr, żeby otrzymać wiarygodny wynik?
Spokojnie, nie będziemy tutaj omawiać krok po kroku, jak używać glukometru. Chcemy podzielić się z Tobą kilkoma ważnymi informacjami bądź czynnościami, dzięki którym urządzenie będzie działało dłużej, a wynik będzie bardziej wiarygodny.
- Nie pocieraj palca alkoholem ani środkiem dezynfekującym – fałszują wyniki.
- Jeśli po wkłuciu krew nie leci samoistnie, nie wyciskaj jej na siłę, ale wkłuj się jeszcze raz w innym miejscu, tym razem nieco głębiej.
- Dokładnie umyj glukometr po każdym użyciu.
- Stosuj tylko nieprzeterminowane paski testowe pasujące do modelu urządzenia.
- Zawsze przechowuj paski do glukometru w zamkniętym opakowaniu, żeby ich nie zanieczyścić.
- Rób pomiary glukozy z daleka od sprzętów emitujących fale elektromagnetyczne.
- Zanim rozpoczniesz kolejne opakowanie pasków testowych, skalibruj z nimi posiadany glukometr za pomocą gniazda testowego lub chipu kalibracyjnego (jeśli urządzenie tego wymaga).
Na co zwrócić uwagę przy wyborze glukometru?
Pomiar glukozy we krwi wykonuje się:
- rano po przebudzeniu na czczo,
- przed każdym kolejnym posiłkiem,
- 1-2 godziny po każdym posiłku,
- w trakcie aktywności fizycznej i po niej,
- przed prowadzeniem pojazdu,
- przed pójściem spać.
Glukometr stanie się więc stałym wyposażeniem Twojego plecaka czy torebki. Właśnie dlatego zwróć uwagę na to, jaki glukometr wybierasz, żeby mieć pełen komfort korzystania z tego pomocnika w walce o dobre samopoczucie. Zdecyduj się też na zakup glukometru ze sprawdzonego źródła (np. strony genexo24.pl).
Przed zakupem glukometru zwróć uwagę, czy:
- jest on bezpieczny i łatwy w obsłudze,
- ma czytelny wyświetlacz, na którym bez problemu odczytasz wynik,
- glukometr spełnia aktualne normy ISO,
- dany model współpracuje z większością aplikacji mobilnych dla diabetyków,
- glukometr ma dodatkowe funkcje (np. podświetlany port).
Pamiętaj, że glukometr to zakup na długi czas, więc wybierz model, który odpowiada Twoim potrzebom oraz stylowi życia. Dzięki temu konieczność regularnych pomiarów poziomu glukozy we krwi będzie choć odrobinę mniej uciążliwa.