5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o kolagenie
Kolagen, czyli białko młodości, przypomina boskie nektar i ambrozję. W rzeczywistości jednak jego działanie nie jest nieograniczone. A przede wszystkim nie da się go „uzbierać” na zapas. Zobacz, co musisz wiedzieć o kolagenie, żeby zadbać o gładką skórę na dłużej!
Z tekstu dowiesz się:
- czego nie wiesz o kolagenie, a wiedzieć warto,
- jak działa kolagen,
- jak wygląda niedobór kolagenu w organizmie,
- co ma wpływ na niedobór kolagenu.
Czego nie wiesz o kolagenie, a wiedzieć warto
Lista ma tylko 4 punkty, ale za to jakie!
1. Kolagen zaczynamy tracić w 25. roku życia
Używasz kolagenu od 18 urodzin, tak na wszelki wypadek? Świetnie, ale… nie przyniesie to wielkich korzyści. Może poza wyrobieniem nawyku regularnej pielęgnacji. Do 25. urodzin dbaj po prostu o zbilansowaną dietę, odpowiednio dobraną suplementację oraz regularną aktywność fizyczną. To uchroni Cię przed przedwczesnymi objawami starzenia. Za to po 25. urodzinach możesz zacząć myśleć o tym, jak uzupełnić pojawiające się braki kolagenu. Pielęgnacja, suplementy… wszystkie chwyty dozwolone, o ile podejdziesz to tego z głową.
2. Kolagen nie pomaga na wszystko
Kolagen pomaga przede wszystkim na skórę, włosy i paznokcie. Ma też pozytywny wpływ na kości, ścięgna, stawy oraz mięśnie, co wynika z naturalnego występowania kolagenu w białkach budujących właśnie te struktury.
3. Kolagen nie przynosi każdemu identycznych efektów
Jeśli czujesz się zawiedziona, ponieważ suplementacja kolagenu nie przyniosła Ci oczekiwanych rezultatów, to… jest to niestety normalne. Kolagen nie działa jednakowo u każdego. Efekty jego działania zależą od:
- kondycji organizmu,
- systematyczności stosowania,
- naturalnych uwarunkowań.
4. Kolagen trzeba brać z witaminą C
Witamina C jest niezbędnym elementem procesu tworzenia kolagenu w organizmie. Jeśli więc planujesz suplementację kolagenu, albo już ją stosujesz, upewnij się, że dodajesz do tego witaminę C. Twoje ciało ani jej nie wytwarza, ani nie magazynuje, więc potrzebujesz zadbać o jej regularne dostawy. Wtedy kuracja kolagenowa ma zdecydowanie większe szanse na powodzenie.
Interesuje Cię suplementacja kolagenu? Sprawdź naturalny i przebadany kolagen w Noyo Pharm.
Jak działa kolagen?
Kolagen uważa się za białko młodości. Wynika to przede wszystkim z jego głównych właściwości oraz obszarów działania. Kolagen pomaga bowiem:
- utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry,
- zadbać o jej gładkość i elastyczność,
- przyspieszyć gojenie ran czy zrastanie się kości,
- zmniejszyć dolegliwości bólowe w obrębie stawów,
- wzmocnić włosy.
Objawy niedoboru kolagenu
Skutki niedoboru kolagenu są niestety widoczne gołym okiem i są to m.in.:
- brak elastyczności i wiotkość skóry,
- pojawianie się zmarszczek,
- utrata owalu twarzy,
- łamliwość włosów i paznokci.
Do tego na niedobory białka kolagenowego mogą wskazywać też obniżona odporność, bolesność w stawach czy wydłużona rekonwalescencja po urazach.
Co wpływa na niedobór kolagenu w organizmie?
Z jednej strony słabsza synteza kolagenu jest po prostu związana z biologią i Twoim wiekiem. Z drugiej jednak jest wiele czynników, które przyspieszają ten proces i sprawiają, że skóra – szybciej niż powinna – staje się wiotka i pełna zmarszczek.
Przyczyny niedoboru kolagenu:
- brak higieny snu,
- przewlekły stres,
- długa ekspozycja na promieniowanie UV,
- brak aktywności fizycznej,
- spożywanie alkoholu i palenie,
- słaba jakość białka w diecie,
- odwodnienie,
- niedobór witaminy C.
Jak widzisz, część z tych rzeczy to kwestia wypracowania zdrowych nawyków. Warto spróbować w ten sposób zadbać o skórę, włosy oraz paznokcie.